Polecane artykuły

Jak uzyskać paszport i ile to kosztuje?

Wraz z odblokowaniem podróży zagranicznych i poluzowaniem restrykcji związanych z pandemią koronawirusa Sars-Cov-2, coraz więcej osób zastanawia się nad spędzeniem urlopy w ciepłych krajach. Tym samym w większości przypadków oprócz solidnego spakowania się i zorganizowania podróży, musimy wyrobić sobie dokument paszportowy. Bez niego nie będziemy w stanie przekroczyć granicy obcego państwa. Gdzie należy wyrobić paszport, ile kosztuje taki dokument i jakie formalności należy spełnić? Na te i więcej pytań odpowiemy w dzisiejszym poradniku!

Gdzie wyrobić paszport?

Chęć wyrobienia dokumentu paszportowego zgłaszamy w specjalnych biurach paszportowych lub tzw. punktach paszportowych. Takich placówek jest blisko setka na terenie całego kraju. Ważne jest to, że nie musimy kierować się do punktu zlokalizowanego najbliżej naszemu miejscu zamieszkania lub zameldowania. Mamy w tym temacie pełną dowolność i w każdym biurze zostaniemy obsłużeni bez problemu. Niestety dokumentu paszportowego nie wyrobimy sobie przez internet, a jedynie sprawdzimy status jego wyrobienia.

Co jest potrzebne do paszportu?

Do biura paszportowego musimy przynieść fotografię wykonaną zgodnie z wymogami technicznymi, dowód uiszczenia opłaty paszportowej, dowód tożsamości oraz wypełnić na miejscu specjalny wniosek paszportowy. Taki komplet dokumentów pozwala wyrobić paszport bez żadnych komplikacji. Dodatkowym załącznikiem może być dokument potwierdzający tytuł do uzyskania zniżki lub ulgi. O tym opowiemy poniżej.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Bazowa stawka za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł. Od tej kwoty obliczane są stosowne zniżki lub ulgi. Mniej zapłacą m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie oraz studenci. Więcej informacji na temat aktualnych kosztów znajduje się w serwisie joblife.pl. Oczywiście, jeśli chcemy skorzystać z ulgi, musimy dysponować dokumentem, który potwierdzi tytuł do posiadanej zniżki, np. legitymację szkolną.

Paszport jest gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów. Jeśli zależy nam na czasie, wtedy możemy zdecydować się na wyrobienie paszportu tymczasowego, który wydawany jest w trybie przyspieszonym.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*