Na sygnale

Interwencja policjantów powstrzymała nastolatkę od nieodwracalnego czynu

W poniedziałek (28.06.2021) po południu oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji, z jednej z fundacji wspierającej młodzież znajdującą się w trudnej sytuacji, otrzymał informację o nastolatce, która najprawdopodobniej znalazła się sytuacji zagrażającej jej życiu. Z przekazanych Policji informacji wynikało, że młoda mieszkanka Olsztyna może spróbować odebrać sobie życie. Te informacje należało jak najszybciej sprawdzić.

Policjanci ustalili dane personalne nastolatki i dotarli do rodziny pokrzywdzonej, by wkrótce rozpocząć poszukiwania nastolatki w terenie. Po nitce do kłębka, a właściwie po pozostawionych przez nastolatkę śladach, mundurowi ustalili, że nieletnia może znajdować się w rejonie torów kolejowych. Nie było chwili do stracenia. Policjanci pozostawili radiowóz przy nasypie kolejowym i przystąpili do przeszukiwania okolicznego terenu przy ul. Armii Krajowej w Olsztynie.

Po pokonaniu licznych zarośli, krzewów i skarp w rejonie torowiska, w pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli młodą dziewczynę siedzącą na torach. Jej zachowanie od razu zaniepokoiło policjantów. Roztrzęsiona nastolatka na widok patrolu policji próbowała ucieczki, na szczęście policjanci byli szybsi. Dogonili dziewczynę i udzielili jej niezbędnej pomocy. Nastolatka miała zranioną rękę, którą opatrzyli policjanci. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia.

Ostatecznie ta historia nie skończyła się tragedią. Dziewczyna została przewieziona do jednego z olsztyńskich szpitali, gdzie pozostała pod opieką lekarzy specjalistów.

W tej historii najistotniejsze nie są ani szczegółowe dane nastolatki i jej działania, ani szybkość i skuteczność interwencji policjantów. Tą informacją pragniemy zachęcić wszystkich do większej empatii wobec innych i zwrócić uwagę na to, że nie należy bagatelizować złego stanu ducha drugiej osoby, ponieważ w niedługim czasie, może on doprowadzić do tragedii.

W trudnej chwili nie obawiaj się poprosić o pomoc!

Policjanci przypominają, że działa całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu i wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych – to uruchomione w grudniu 2017 roku przez Fundację „Itaka” Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Centrum Wsparcia to projekt Fundacji „Itaka”, realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

„Centrum Wsparcia” oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat.

Dyżurni eksperci w Centrum udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie https://liniawsparcia.pl/ Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

Źródło: KMP Olsztyn (rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*