Wiadomości

Hala Urania zaczyna rosnąć

Elementy konstrukcji nowej Uranii są coraz bardziej widoczne. Planowane oddanie do użytku przebudowanej hali widowiskowo-sportowej to 2023 rok.

Z każdym dniem postęp prac związany z powstaniem odnowionej hali jest coraz bardziej widoczny. Dotyczy to nie tylko kończących się prac rozbiórkowych, ale także powstających nowych elementów, które będą podstawą oczekiwanego obiektu.

– Wiemy, że pracy jest bardzo dużo – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który we wtorek (16 listopada) odwiedził plac budowy. – Wykonawca ma bez wątpienia bardzo napięty harmonogram. Sprawy na pewno nie ułatwia sytuacja na rynku, czy trudności w zakontraktowania materiałów oraz podwykonawców niezbędnych do realizacji tak dużego i złożonego przedsięwzięcia.

W tej chwili najbardziej widocznym elementem, jaki można dostrzec spoza ogrodzeń placu budowy jest charakterystyczny pierścień i kolumny, czyli pozostałość po dawnej Uranii. Ta konstrukcja pozostanie i będzie wykorzystana przy wznoszeniu głównej bryły odnowionej hali.

– Zostanie powiększona o 12 metrów w porównaniu do tej poprzedniej – wyjaśnia rzecznik prasowy grupy Mirbud SA, Paweł Bruger. – W tej dodatkowej przestrzeni znajdą się dodatkowe pomieszczenia.

Urania w nowej odsłonie będzie zwieńczona kopułą identyczną, do jakiej przyzwyczaili się mieszkańcy przez ponad cztery dekady funkcjonowania hali. Cały czas trwają prace projektowe nowego dachu, które powinny zakończyć się w ciągu miesiąca.

Na placu budowy widoczne są natomiast prace związane z niezbędną wymianą gruntów oraz wylewaniem fundamentów pod nową bryłę, w której będzie się mieścić m.in. nowa, mniejsza hala na 500 osób, podziemny garaż oraz lodowisko. Przyjęte rozwiązania sprawią, że nowa Urania będzie obiektem ekologicznym.

– Montujemy gruntowy wymiennik ciepła, poza tym na dachu lodowiska będą zamontowane panele energetyczne – mówi kierownik kontraktu, Andrzej Rosocha. – Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie połączony w jeden organizm. Całość będzie bez wątpienia przyjazna środowisku.

Całość prac ma wartość prawie 195 mln złotych, z czego ponad 130 mln złotych to wsparcie unijne.

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*