Kultura

Fundacja Borussia zaprasza na spotkanie z Pawłem Smoleńskim

Fundacja Borussia zaprasza na spotkanie z Pawłem Smoleńskim – reporterem, publicystą, autorem m.in. takich książek jak „Balagan. Alfabet izraelski”, „Izrael już nie frunie”, „Irak. Piekło w raju”, czy najnowszej – „Oczy zasypane piaskiem”.
To właśnie tej ostatniej książce na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego będzie poświęcone najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Dom Mendelsohna – miejsce na literaturę”.

Temu reporterowi jeden konflikt i dwa kraje nie dają spokoju. Paweł Smoleński na nowo rusza w najbardziej zapalne tereny Palestyny i Izraela, w Jerozolimie, Gazie i wioskach na Zachodnim Brzegu niestrudzenie pyta, czy pokój jest wciąż możliwy. Patrzy na rosnący z każdym miesiącem mur separacyjny, czyta o kolejnych samobójczych zamachach, słucha o nienawiści. Próbuje zrozumieć, ale nikt nie ma złudzeń, że o jakiekolwiek porozumienie będzie bardzo trudno.

Paweł Smoleński nie uogólnia, nie łagodzi i nie moralizuje; jego reportaż to trudna, szczegółowa i pełna pasji wyprawa w tragiczne losy Palestyńczyków i Żydów żyjących na ostrzu dwóch wrogich nacjonalizmów, religii i cywilizacji. Na Ziemi Świętej, Ziemi Przeklętej. Smoleński nie osądza jednostronnie i nie potępia pochopnie, ale pokazuje, że tylko strona żydowska jest zdolna do odważnej samokrytyki i aktywnego protestu. To jedyny promyk nadziei w tej głęboko pesymistycznej książce.

Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora) oraz Oczy zasypane piaskiem (Czarne). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

Dom Mendelssohna – miejsce na literaturę – projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[divider]

Środa 24 września o godz. 18:30
Dom Mendelssohna, ul.Zyndrama z Maszkowic 2
Prowadzenie: Aleksander Suhak (Borussia)

wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*