Kultura

Festiwal Literatury – ­Atlantyda Północy III

Spotkania z ludźmi literatury, wystawa i prelekcja, projekcja filmowa, prezentacja wydawnictw regionalnych, a także familijna gra terenowa połączona z animacjami dla dzieci. Przed nami wyjątkowy czas wypełniony wydarzeniami w kulturalnej przestrzeni miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie wraz z instytucjami partnerskimi: Fundacją Borussia oraz Instytutem Północnym im. W. Kętrzyńskiego, zapraszają na trzecią edycję Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy.

Od Rodzinnej Europy do Atlantydy Północy

Przewodni temat tegorocznej edycja Festiwalu brzmi: „Od Rodzinnej Europy do Atlantydy Północy”, a jego pomysłodawcą jest Kazimierz Brakoniecki. To nie tylko okazja do upamiętnienia twórczości Czesława Miłosza – jednego z największych polskich poetów; prozaika, eseistę, tłumacza; laureata nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich. Pragniemy także nawiązać do wydanej w 1959 r. książki Miłosza, pt. „Rodzinna Europa”, a przez to ukazać znaczącą rolę miejsca urodzenia i dzieciństwa jako krainy, która ma realny wpływ na późniejszy światopogląd oraz dorosłe życie. Stąd w tegorocznej edycji zależy nam na podkreśleniu wartości miejsca pochodzenia.

Przypadająca w 2024 r. rocznica związana z Czesławem Miłoszem zainspirowała nas do tego, aby na nowo odczytać dzieła tego wybitnego twórcy, rozpocząć długofalowy proces kontynuowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Ziem Odzyskanych oraz stworzenie pokojowej i demokratycznej rzeczywistości za pomocą środków kulturowych, edukacyjnych i artystycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

Festiwal Literatury – ATLANTYDA PÓŁNOCY

 

18.06. (WT) | Borussia Olsztyn | Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2

godz. 17.00 – Rodzinna Europa Czesława Miłosza – Atlantyda Północy Borussii. Rozmawiają: Krzysztof Czyżewski, współtwórca Fundacji „Pogranicze” z Sejn oraz Kazimierz Brakoniecki, współzałożyciel olsztyńskiej „Borussii”, twórca idei „Atlantydy Północy”

19.06. (ŚR) | Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (ul. Partyzantów 87)

godz. 17.00 – Echa Warmii: Abstrakcyjne Refleksje – wystawa, która jest efektem artystycznej współpracy fotografa Arka Stankiewicza oraz malarza Bartka Świąteckiego. Podczas wernisażu będzie możliwość spotkania z artystami.

22.06. (SB) | Planty Miejskie przy ul. Pieniężnego

godz. 10.00-13.00 – „Opowieści znad Łyny – śladami Marii Zientary-Malewskiej” – familijna gra miejska

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Olsztyn.

Nagrody za udział w grze pt. „Opowieści znad Łyny – śladami Marii Zientary-Malewskiej” ufundowane przez Fundusz Promocji Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich

UWAGA!

Ze względu na zapowiadane w najbliższą sobotę burze podjęto decyzję, że familijna gra terenowa „Opowieści znad Łyny”, która jest zaplanowana na Plantach Miejskich zostaje przeniesiona do biblioteki Abecadło (C.H. AURA, al. Piłsudskiego 16, III piętro).

Formuła gry pozostaje bez zmian: należy odebrać kartę gry na stanowisku startowym, następnie odwiedzić cztery stanowiska z animacjami i zadaniami. Po skompletowaniu wszystkich pieczątek na karcie gry, zapraszamy po odbiór nagrody na mecie.

DODATKOWA ATRAKCJA: godz. 12.30 – spektakl „Tygrys Pietrek” w wykonaniu Teatru Vaška z Torunia

Zapraszamy, wstęp wolny!

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia:

https://mbp.olsztyn.pl/familijna-gra-terenowa-opowiesci-znad-lyny-sladami-marii-zientary-malewskiej/

24.06. (PON) | Urząd Miasta Olsztyna (plac Jana Pawła II 1, sala 219)

godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Grzegorzem Januszewiczem, promującym album „Olsztyn 4 pory roku w mieście Mikołaja Kopernika”; prowadzenie: Łukasz Ślusarczyk

 

29.06. (SB) | Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (ul. Partyzantów 87)

godz. 10.00-16.00 – Kiermasz wydawnictw regionalnych – prezentacja książek historycznych o tematyce regionalnej. Wśród wydawców: Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Uwaga! Ceny promocyjne!

godz. 19.00 – Projekcja filmu „Dolina Issy” w reż. Tadeusza Konwickiego według powieści Czesława Miłosza; wprowadzenie: Artur Sobiela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*