Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Olsztynie
Rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tegoroczne hasło to „Nasze ulice, nasz wybór”. W Olsztynie w ramach kampanii przygotowano szereg atrakcji. Punktem kulminacyjnym będzie obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia każdy, kto zostawi samochód i przesiądzie się do autobusu będzie mógł jeździć do woli za darmo, przez cały dzień.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – tydzień zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku odbywający się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu.
W tym roku program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym mieście przedstawia się następująco:
Konkurs foto-plastyczny „Mój dzień bez samochodu”
Zapraszamy do uruchomienia wyobraźni i wykazania się inwencją twórczą! Wystarczy wykonać własnoręczną pracę plastyczną w dowolnej technice lub zrobić zdjęcie. Konkurs przeznaczony dla wszystkich chętnych. Niezbędne informacje znajdują się w regulaminie dostępnym tutaj
Do wygrania wiele ciekawych nagród, min. kurtki softshellowe, lunchboxy, kubki termiczne, parasole, etc.
Organizator: Urząd Miasta Olsztyna
Akademia Rowerowa
Otwarta edycja dla osób dorosłych: 19 września (piątek), godz. 17:00, start: Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38). Liczba uczestników ograniczona! Obowiązkowe zapisy (do 18 września do godz. 18:00): rowery@olsztyn.eu
Edycja dla uczniów szkół podstawowych: zgodnie z ustaleniami z SP 2, SP 18 i Pracownią Ekologiczną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wycieczka szkoleniowa w zakresie bezpiecznej i efektywnej jazdy na rowerze po ulicach miasta. W programie: przegląd najważniejszych przepisów ruchu drogowego, omówienie obowiązkowego wyposażenia roweru, doskonalenie wykonywania podstawowych manewrów w ruchu drogowym, zasady bezpiecznej jazdy na rowerze w ruchu ulicznym, praktyczne porady, odpowiedzi na pytania. Udział bezpłatny.
Zajęcia są elementem XI edycji Kampanii „JAdę, NIE TANKUJĘ”.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”
Wehikuł czasu
„Bez samochodu?… Wizje rozwoju systemu komunikacji w Olsztynie” to tytuł kolejnej podróży Wehikułem Czasu Ekstra. Na wspólny lot w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, w dniu 18 września 2014 r. o godz. 17.00, zapraszają: historycy, specjaliści od transportu publicznego i socjologowie.
Wehikuł Czasu Ekstra to multimedialna audycja radiowa z udziałem publiczności, wzbogacona krótkimi filmami i fotoprezentacjami. W roli wehikułowych pilotów Marek Jarmołowicz z Radia ZET Gold i dr Andrzej Korytko z Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie
Rowerowa gra miejska „ Olsztyn. Miasto-Mozaika”
20 września (sobota), start o godz. 19:00 przy fontannie w Parku Centralnym.
Liczba uczestników ograniczona! Zapisy (do 19 września do godz. 18:00): miasto.mozaika@gmail.com.
To już 10. edycja tej wyjątkowej imprezy łączącej elementy podchodów, wycieczki rowerowej i wyścigów. Zgodnie z sugestiami uczestników tym razem będzie to edycja nocna, a więc punkty kontrolne będą związane z tym, co mieście świeci, błyszczy i połyskuje. Jak zawsze przygotowano dwa poziomy trudności: dla ekip rodzinnych oraz zawodników indywidualnych. Nagrody za najszybsze i najdokładniejsze zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych. Udział bezpłatny.
Impreza realizowana przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn” (Jędrzej Kołakowski,
tel. 503 763 465)
Biegowy Puchar Olsztyna – Dożynkowa Piątka
21 września (niedziela), start w Parku Kusocińskiego (na tyłach budynku Aquasfery).
Ostatni z cyklu 5 biegów dla całych rodzin. Dożynkowa piątka zamyka comiesięczne imprezy dla miłośników aktywnego wypoczynku. Od wiosny Park Kusocińskiego regularnie gościł młodszych i starszych amatorów biegania. Podobnie jak w poprzednich imprezach, tak i tym razem nie zabraknie pozytywnych emocji, dobrej zabawy i mobilizującej rywalizacji.
Szczegóły na: superczas.pl
Organizator: Warmiński Klub Rowerowy Fan, Mateusz Kownacki, tel. 694-384-241
„Zagłosuj, Wygraj i Jedź!”- piknik promujący projekty „rowerowe” zgłoszone do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Happening: 21 września (niedziela), o godz. 13:30 na skrzyżowaniu ul. Krasickiego/Wilczyńskiego;
Piknik: 21 września (niedziela), w godz. 14:00-18:00 przy kościele przy ul. Bajkowej.
Działanie promujące ideę OBO wśród mieszkańców miasta i reklamujące konkretne projekty zgłoszone do tegorocznej edycji, których rolą jest poprawa warunków jazdy na rowerze na poszczególnych osiedlach oraz w całym mieście. Projekty dotyczą m.in. wybudowania dróg dla rowerów wzdłuż głównych ulic (np. ul. Krasickiego), wzdłuż rzeki Łyny, w olsztyńskich parkach.
Europejski Dzień Bez Samochodu
22 września (poniedziałek).
Podróżowanie za darmo komunikacją miejską – tego dnia każdy, kto zostawi samochód i przesiądzie się do autobusu będzie mógł jeździć do woli za darmo, przez cały dzień. Aby móc skorzystać z tej opcji trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Jedna osoba może podróżować na jeden dowód.
Organizator: Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu
Otwarcie stojaków rowerowych
Na wniosek dyrekcji przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie zamontowanych zostało 10 stojaków rowerowych (przerobionych z żółtych barierek).
Stojaki przekazał Zarząd Dróg, Zieli i Transportu w Olsztynie.
„Rowerzysto, bądź widoczny! Kierowco, bezpiecznie wyprzedzaj!”
22 września (poniedziałek), skrzyżowanie ul. Pstrowskiego/Wyszyńskiego
w godz. 14:30-17:00.
Akcja informacyjna podkreślająca znaczenie prawidłowego oświetlenia rowerzystów (szczególnie w kontekście zbliżającej się jesieni i zimy) oraz przypominająca o przepisie ruchu drogowego nakazującego kierowcom zachowanie bezpiecznego odstępu (minimum 1 metr) od wyprzedzanego rowerzysty (Art. 24, ust. 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). W czasie akcji rozdawane będą materiały promujące właściwe zachowania w tym zakresie (ulotki, odblaski, naklejki).
Organizatorzy: Urząd Miasta (Wydział Zarządzania Kryzysowego, Oficer Rowerowy). Partnerzy: Obywatelska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Rowerowe w Olsztynie, GIERA Znaki Drogowe.
Inauguracja nowej trasy rowerowej („Rodzinnej”) w Lesie Miejskim oraz gra terenowa w oparciu o nową trasę
Oficjalny przejazd: start o godz. 11:00 na Parkingu Leśnym przy Strzelnicy Policyjnej (al. Wojska Polskiego).
Gra terenowa na nowej trasie: w godz. 11:00-14:00.
Zgodnie z oczekiwaniami miłośników rowerowej rekreacji, we wschodniej części Lasu Miejskiego została oznakowana zupełnie nowa trasa przeznaczona dla niemal wszystkich rowerzystów. Trasa „Rodzinna” ma formę pętli o długości 8 km. Do jej wytyczenia wykorzystano drogi o dobrej nawierzchni, które prowadzą w najciekawsze zakątki tej części Lasu Miejskiego. Trasa przebiega w okolicy rzeki Wadąg, Schroniska dla Zwierząt, Cmentarza Żołnierzy Rosyjskich, Parku Ptaków „Ptaszarnia” oraz nowej kładki pieszo-rowerowej na Wadągu umożliwiającej bezpieczny przejazd do Kieźlin. Aby umilić i ułatwić pokonywanie trasy, olsztyńscy leśnicy zbudowali kilka altan wypoczynkowych (tzw. „grzybki”) zlokalizowanych tuż przy drodze.
Gra terenowa polega na samodzielnym przejechaniu całej trasy i odwiedzeniu kilku punktów kontrolnych. Premiowane będzie jednokrotne pokonanie trasy. Zadanie można wykonać w dowolnym tempie, w dowolnym składzie i o dowolnej godzinie w przedziale 11:00-14:00. Wszystkie prawidłowo wypełnione karty startowe (ze wszystkimi zaliczeniami punktów kontrolnych) będą premiowane upominkami i nagrodami.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”
Broszura „Rowerowy Olsztyn”
Czyli wszystko co rowerzyści wiedzieć powinni – wykaz ścieżek, znaków, miejsc wartych odwiedzenia i przydatnych numerów.
Broszurę przygotował Urząd Miasta Olsztyna.