Wiadomości

Działalność wodnych zespołów ratownictwa medycznego na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich – podsumowanie sezonu

Od 1 czerwca na wodach mazurskich akwenów stacjonują wodne karetki pogotowia ratunkowego. Do 22 września karateki wypłynęły do 359 zgłoszeń. Wodne zespoły ratownictwa medycznego przestaną pełnić dyżur z końcem września.

Sezon turystyczny, a wraz z nim żeglarski i motorowodny na Mazurach dobiega końca. W okresie letnim o bezpieczeństwo osób przebywających nad Wielkimi Jeziorami dbają wodne zespoły ratownictwa medycznego zabezpieczone przez Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karetki wodne stacjonują w tym sezonie w: Giżycku, Iławie, Kamieniu, Rynie i Sztynorcie.

Jaką rolę spełniają karetki wodne?

Karetki wodne służą taką samą pomocą medyczną, jak tradycyjne karetki samochodowe – są zaopatrzone w podstawowe sprzęty medyczne i leki. Załogi wodnych ratowników przychodzą z pomocą ofiarom wypadków, czy nagłych zdarzeń zdrowotnych, do których dochodzi na mazurskich jeziorach. Zdarza się również, że ratownicy udzielają pomocy mieszkańcom wsi nad jeziorami. W razie potrzeby załogi karetek wodnych przekazują pacjentów szpitalom, tradycyjnym karetkom lub śmigłowcom LPR.

Jaka pomoc jest udzielana najczęściej?

W kończącym się sezonie wodne zespoły ratownictwa medycznego interweniowały 359 razy. Najwięcej wezwań dotyczyło omdlenia i zapaści. Inne rozpoznania to powierzchowne urazy głowy, ugryzienia i użądlenia, bóle brzucha i bóle klatki piersiowej – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*