Wiadomości

Czekają nas kolejne mroźne dni. Temperatura może spaść do -19 stopni Celsjusza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie I stopnia dla województwa warmińsko-mazurskiego dotyczące silnego mrozu.

Dziś temperatura w Olsztynie spadła poniżej -16 stopni Celsjusza. Synoptycy z IMGW zapowiadają, że nadchodzące dni będą nadal mroźne.

W dniach od 2016-01-03 godz. 20. do 2016-01-05 godz. 10. prognozuje się temperaturę minimalną od -17°C do -14°C, lokalnie spadki temperatury do -19°C. Temperatura maksymalna od -12°C do -9°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 10 km/h do 25 km/h.

[divider]
Przypominamy, że gdy temperatura spada poniżej -15 stopni, mróz staje się niebezpieczny dla naszego organizmu. Jeśli temperatura naszego ciała spada poniżej 36,6 C dochodzi do wychłodzenia organizmu – hipotermii. Lekkie wychłodzenie grozi przeziębieniem, silne, gdy temperatura spada poniżej 28 C – śmiercią. Do hipotermii może dojść, gdy długo przebywamy w bardzo niskiej temperaturze lub w wodzie, która chłodzi organizm 20 razy szybciej niż powietrze.

Pierwszymi objawami wychłodzenia są dreszcze. To sygnał, że powinniśmy szukać miejsca, gdzie możemy się ogrzać, bądź założyć kolejne warstwy odzieży. Kiedy oprócz dreszczy występuje jeszcze drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja – mamy do czynienia z łagodną hipotermią (temperatura ciała spada do 35, 34 C). Wtedy jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć działania by się ogrzać (rozpalić ogień, założyć kolejną warstwę odzieży).

Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu, ponieważ sprzyja on wychładzaniu organizmu.

Gdy osoba jest nieprzytomna należy zacząć ją ogrzewać i niezwłocznie wezwać pomoc. Gdy nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i prowadzić ją aż do przyjazdu lekarza.

Silny mróz sprzyja także odmrożeniom. Najbardziej narażonymi na odmrożenie częściami ciała są: twarz, dłonie i stopy. Pierwszym i objawami odmrożenia jest zmiana koloru skóry, następnie dochodzi drętwienie, pieczenie, a z czasem utrata czucia. Najlepszym sposobem na uniknięcie odmrożeń jest prawidłowy ubiór.

Zima jest porą roku szczególnie trudną dla osób starszych, które mieszkają samotnie oraz osób dotkniętych problemem bezdomności. Nie bądźmy obojętni wobec nich. Zwracajmy uwagę, na osoby śpiące na ławkach lub w altankach działkowych. Reagujmy, dzwoniąc na policję, do straży miejskiej lub pod numer ratunkowy 112. Nasz telefon może uratować komuś życie.

Wzorem lat ubiegłych pod numerem telefonu 0 800 165 320 w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została również uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa. Na stronie Warmińsko –Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, pod adresem: www.olsztyn.uw.gov.pl w zakładce pn. „POMOC BEZDOMNYM” umieszczone zostały zaktualizowane wykazy schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Zimą pomocy potrzebują także zwierzęta. Jeżeli nie możemy zapewnić naszym czworonogom (kotom, psom) schronienia w mieszkaniu lub domu, zadbajmy by miały gdzie się schronić przed mrozem, wiatrem i śniegiem.

Źródło: IMGW PIB/rcb.gov.pl/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*