Czego potrzebujesz do ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, jakie dokumenty przygotować
Masz zamiar kupić ubezpieczenie OC dla swojego auta i kompletnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne? Tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi, by szybko załatwić formalności i móc siąść za kierownicą.
Jest mnóstwo osób, które właśnie teraz zaczynają swoją przygodę z pierwszym samochodem, ale nie wiedzą, jakie dokumenty skomplementować. Aby wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów, warto się do tego odpowiednio przygotować. Przejdźmy krok po kroku po wszystkich formalnościach.
Prawo jazdy
Przy wykupieniu polisy konieczne będzie podanie daty ważności oraz daty posiadania prawo jazdy. Przygotuj ten dokument dla ubezpieczyciela. Przeczytaj więcej: Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?
Wykupujesz ubezpieczenie pierwszy raz, czy posiadasz już zniżki?
Osoby, które wykupują swoje pierwsze ubezpieczenie komunikacyjne, zapłacą nieco więcej od doświadczonych kierowców, ale tylko tych, którzy nie mają na swoim koncie wypadków i stłuczek.
Jeżeli nie wykupujesz polisy pierwszy raz, ale przenosisz stare ubezpieczenie do nowego towarzystwa ubezpieczeniowego, musisz mieć przy sobie aktualny dokument. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie zniżki do tej pory wypracowałeś.
Jeżeli przedłużasz polisę u tego samego ubezpieczyciela, prawdopodobnie będzie on posiadał w swojej dokumentacji historię płatności. Formalności zostaną wówczas ograniczone do minimum.
Dowód rejestracyjny
W tym dokumencie uwzględnione są wszystkie potrzebne dane Twojego auta, takie jak marka, model, moc silnika, numery rejestracyjne oraz pojemność silnika. Te wszystkie informacje potrzebne będą do ustalenia wysokości składki.
O tym, pamiętaj już w trakcie poszukiwania auta. Model z mniejszym silnikiem będzie wymagał zakupu tańszej opcji ubezpieczenia.
Umowa kupna-sprzedaży auta
Umowę kupna-sprzedaży musisz mieć ze sobą jeśli samochód, który kupiłeś nie jest jeszcze zarejestrowany. W innym przypadku, ten dokument możesz pominąć.
Wybór korzystnego ubezpieczenia
Podczas poszukiwania, jak najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej, warto skorzystać z porównywarek internetowych. Wystarczy wpisać wszystkie potrzebne dane dotyczące Twojego samochodu.
Jeśli posiadasz prawo jazdy stosunkowo krótko, możesz mieć problem z otrzymaniem korzystnych zniżek, ale i tę niedogodność można obejść. Wystarczy przy zakupie auta, dopisać jako współwłaściciela innego, doświadczonego kierowcę. Jego pozytywna historia ubezpieczeniowa wpłynie korzystnie na wysokość Twojej składki.
Podczas podpisywania umowy pamiętaj, aby wszystkie udzielone przez Ciebie informacje były prawdziwe ponieważ, mogą być one sprawdzone w bazie UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).
Formalności związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym mogą się wydawać skomplikowane, ale już w trakcie ich załatwiania okazuje się, że to tak naprawdę bardzo prosta sprawa. Wszystko jesteśmy w stanie załatwić w ciągu jednego dnia, a cena ubezpieczenia wcale nie musi być wysoka. Przekonaj się sam, jak szybko można usiąść za kierownicą swojego wymarzonego auta.