Na sygnale

Chodzą po domach i oferują pomoc. Policja publikuje rysopis oszustek

Olsztyńscy policjanci apelują szczególnie do osób starszych, samotnych, o zachowanie ostrożności i weryfikowanie osób zanim wpuścimy je do swojego mieszkania. W ostatnim czasie olsztyńscy policjanci odnotowali kilka przypadków w których oszuści podający się za pracowników socjalnych wchodzili do mieszkań i w trakcie sprawdzania instalacji okradali z oszczędności swoje ofiary.

W ubiegłym tygodniu policjanci przyjęli zgłoszenie kradzieży blisko 2000 zł. Dwie kobiety pod pretekstem pomocy postanowiły wnieść zakupy do mieszkania starszej pani. Podczas ustawiania zakupów poprosiły o kartkę papieru na której chciały zapisać swoje dane i numer telefonu. W czasie gdy 78-latka szukała czegoś do pisania, oszustki splądrowały jeden z pokoi i z szuflady zabrały oszczędności seniorki po czym zniknęły jak kamfora.

Policjanci przestrzegają przed osobami podającymi się za pracowników opieki społecznej, wodociągów oraz firm energetycznych a wszelkie próby, czy przypadki oszustw, należy jak najszybciej zgłaszać na policję.

Policjanci apelują: w większości przypadków sposób postępowania oszustów jest bardzo podobny. Dlatego zawsze, jak ktoś puka do drzwi, pytajmy kto to, nie otwierajmy automatycznie drzwi zewnętrznych.

Najczęściej oszuści pukają do drzwi i proszą lub oferują pomoc. Czasami mają do sprzedaży artykuły po okazyjnych cenach albo podają się za pracowników administracyjnych. Wszystko po to, aby wejść do mieszkania. Wewnątrz odwracają uwagę, kradną oszczędności lub inne cenne rzeczy. Pamiętajmy aby rozmawiać z osobami starszymi i rodzicami, przestrzegając o tym jak łatwo można paść ofiarą oszustów. Pamiętajmy również, że każdy pracownik socjalny posiada legitymację służbową ze zdjęciem potwierdzającą jego wiarygodność.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*