Były kościół garnizonowy w Olsztynie już podświetlony
Kolejny olsztyński obiekt można podziwiać przy nocnym oświetleniu. W wigilię Święta Niepodległości (10 listopada) podświetlenie otrzymał były kościół garnizonowy, który w tym roku obchodzi 100-lecie wybudowania.
We wtorek, 10 listopada podczas mszy świętej, która rozpoczęła się o godzinie 18:00 podświetlone zostały dwie wieże i wejście byłego kościoła garnizonowego mieszczącego się przy ul. Kromera 2a w Olsztynie – obecnie Parafia Rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała .
Jest to pierwszy etap prac iluminacyjnych prowadzonych przy Kościele. Roczny koszt iluminacji wyniesie ponad 3,5 tys. złotych.
– Chcemy by te dwie wieże, na wzór latarni morskich, wskazywały podróżnym drogę do Olsztyna – mówi Karol Więckowski, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury i gospodarki elektroenergetycznej – wieże jedne z ikon naszego miasta, widać je już przy wjeździe do Olsztyna na krajowej szesnastce od strony Ostródy.
[divider]
Kościół Garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski został wzniesiony w latach 1913–1914 jako ewangelicko-augsburski kościół garnizonowy Armii Cesarstwa Niemieckiego. Projekt świątyni wykonał w 1909 berliński architekt Ludwig Dihm.
Po II wojnie światowej kościół pozostawiono w gestii wojska zmieniono tylko konfesję z ewangelicko-augsburskiej na katolicką, konsekracja przez ordynariusza diecezji Teodora Benscha. Kościół służył olsztyńskiemu wojsku do 2001, kiedy to opuściła Olsztyn 15 Warmińsko-Mazurska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Władysława Jagiełły.
W 2009 roku powstała parafia cywilno-wojskowa NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Do roku 2012 parafia należała do Warmińsko-Mazurskiego Dekanatu Wojskowego.
31 grudnia 2013 roku Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zniósł parafię cywilno-wojskową pw. NMP Królowej Polskiej i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie i odwołał proboszcza parafii ks. ppłk Eugeniusza Łabisza. Nowym proboszczem został ks. Zbigniew Czernik, kapelan olsztyńskich policjantów.
Nieruchomość do czasu przekazania zabytkowego kościoła przez Ordynariat Polowy miastu była własnością Skarbu Państwa. W styczniu Archidiecezja Warmińska wystąpiła do prezydenta Olsztyna z wnioskiem o nabycie prawa własności.