Wiadomości

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w olsztyńskiej poliklinice

Na początku lutego obchodzony jest „Światowy Dzień Walki z Rakiem”. Z tej okazji w dniach 2 i 3 lutego będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z W-M Centrum Onkologii w Olsztynie.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. Stwierdza się ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań rocznie. Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę  z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii. W początkowym okresie schorzenia te nie dają żadnych objawów, ale wcześnie wykryte są uleczalne. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym i cytologicznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Mimo dostępności do badań w Olsztynie nadal wiele Pań nie zgłasza się na nie. W statystykach mierzących objęcie populacji programem profilaktyki raka piersi w województwie warmińsko-mazurskim Olsztyn plasuje się dopiero na 15 miejscu.

Profilaktyczne badania cytologiczne można wykonać aż w 19 placówkach w mieście, ale objęcie populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy plasuje Olsztyn dopiero na 11 miejscu.

W ramach „Światowego Dnia Walki z Rakiem” W-M OW NFZ zaprasza panie na badania cytologiczne i mammograficzne w olsztyńskiej poliklinice. Rejestracja na badania jest możliwa pod specjalnym numerem telefonu – 511 566 085 w godzinach od 8:00 do 14:00.

Badania będą realizowane 2 i 3 lutego w godzinach od 8:30 do 16:00.

Przed gabinetami Panie znajdą dodatkowe stanowiska, przy których będzie można otrzymać informacje dotyczące wszystkich programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*