Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w olsztyńskiej poliklinice

- Kategoria: Wiadomości
0

Na początku lutego obchodzony jest „Światowy Dzień Walki z Rakiem”. Z tej okazji w dniach 2 i 3 lutego będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z W-M Centrum Onkologii w Olsztynie.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. Stwierdza się ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań rocznie. Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę  z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii. W początkowym okresie schorzenia te nie dają żadnych objawów, ale wcześnie wykryte są uleczalne. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym i cytologicznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Mimo dostępności do badań w Olsztynie nadal wiele Pań nie zgłasza się na nie. W statystykach mierzących objęcie populacji programem profilaktyki raka piersi w województwie warmińsko-mazurskim Olsztyn plasuje się dopiero na 15 miejscu.

Profilaktyczne badania cytologiczne można wykonać aż w 19 placówkach w mieście, ale objęcie populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy plasuje Olsztyn dopiero na 11 miejscu.

W ramach „Światowego Dnia Walki z Rakiem” W-M OW NFZ zaprasza panie na badania cytologiczne i mammograficzne w olsztyńskiej poliklinice. Rejestracja na badania jest możliwa pod specjalnym numerem telefonu – 511 566 085 w godzinach od 8:00 do 14:00.

Badania będą realizowane 2 i 3 lutego w godzinach od 8:30 do 16:00.

Przed gabinetami Panie znajdą dodatkowe stanowiska, przy których będzie można otrzymać informacje dotyczące wszystkich programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez NFZ.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

W Dywitach rozpoczęła się budowa Lidla

We wtorek, 21 marca rozpoczęła się budowa budynku