Atrakcyjnie oprocentowana lokata bez konta osobistego – to możliwe!
Wysokie oprocentowanie lokaty bez konieczności posiadania rachunku w tym samym banku w większości przypadków nie jest standardem na rynku produktów finansowych. Warto jednak dokładnie przejrzeć oferty banków, które stwarzają możliwość założenia lokaty dla tych, którzy nie posiadają konta w danej instytucji.
Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie? Czym kierować się przy wyborze oferty? Czy w praktyce sprawdza się ranking lokat bez konta?
Lokata a posiadanie rachunku
Dlaczego banki preferują łączenie opcji lokaty z posiadaniem rachunku? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Klient bez lokaty nie daje bankowi tyle zysku, co klient z lokatą i rachunkiem jednocześnie.
Po pierwsze posiadacze rachunków wnoszą różnego rodzaju opłaty z tytułu prowadzenia rachunku, dokonywania operacji na koncie, używania kart płatniczych, korzystania z kart debetowych, dokonywania wypłat lub wpłat w bankomatach.
Po drugie posiadacz rachunku to także potencjalny nabywca rozmaitych produktów, np. kredytów odnawialnych przypisanych do konta, czy też kredytów gotówkowych. Łatwiej jest takiego klienta na długie lata związać z bankiem i korzystać z jego pieniędzy.
Klient z lokatą daje bankowi możliwość obracania środkami w ściśle określonym czasie, który wyznaczony jest w umowie zawarcia lokaty. Banki najbardziej korzystają, gdy lokata zrywana jest przed terminem i klient z tego powodu traci prawo do odsetek.
Lokata i rachunek oszczędnościowy – co wybrać?
Lokata i rachunek oszczędnościowy to dwa sposoby oszczędzania i pomnażania środków. Lokata polega na wpłaceniu określonej kwoty i zadeklarowaniu czasu, przez który środki nie będą wypłacane. W zamian za to klient dostanie po określonym czasie zwrot kapitału wraz z wypracowanymi odsetkami.
Posiadacze lokaty zyskują na odsetkach przypisanych do zadeklarowanej na wstępie kwoty. Niedotrzymanie warunków umowy, a dokładnie wypłacenie środków z lokaty przed terminem skutkuje utratą prawa do zysku. W czasach wysokiej inflacji jest to opcja bardzo niekorzystna. Zakładając jednak, że dotrwamy do końca umowy możemy sporo zyskać na oprocentowaniu lokaty. Każdorazowo warto korzystać z rankingów najlepszych lokat, dostępnych na stronie https://polakoszczedza.pl/najlepsze-lokaty-ranking-lokat-bankowych/
Rachunek oszczędnościowy to produkt uczący systematycznego odkładania wolnych środków. Rachunek jest wprawdzie nie jest zazwyczaj tak korzystnie oprocentowany, jak lokata, ale pieniądze na nim zgromadzone dostępne są cały czas, a odsetki dopisywane są co miesiąc. Jednak za swobodę dysponowania środkami często płacimy w postaci niższego oprocentowania – lokaty w tym obszarze często przewyższają rachunki oszczędnościowe.
Czym kierować się przy wyborze lokaty bez konta?
Gdy decydujemy się na założenie lokaty w banku, który nie zmusza nas do otwierania rachunku sprawdźmy i porównajmy następujące opcje:
- Wysokość oprocentowania lokaty;
- Czas trwania lokaty;
- Sposób zawarcia umowy (możliwość wykorzystania różnych kanałów dystrybucyjnych – wizyta osobista w banku, zakup produktu przez telefon, zakup przez Internet);
- Wysokość kwoty minimalnej i maksymalnej;
- Dodatkowe preferencje dla klientów nowych lub starych;
- Warunki odnawialności lokaty.
Warto także skorzystać z doświadczenia oraz wiedzy specjalistów i sprawdzić ranking lokat bez konta. Najlepsze rankingi aktualizują dane codziennie z punktu widzenia wielu wskaźników, dzięki czemu można znaleźć oferty najbardziej korzystne.