ASF dotarł do Olsztyna. W Lesie Miejskim znajdywane są martwe dziki
Od 1 lipca 2020 r. na terenie miasta Olsztyna są znajdowane zwłoki padłych dzików których przyczyną śmierci jest wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
Wirus jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi, psów i kotów oraz innych gatunków zwierząt, ale jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń i dzików. W związku z tym, jeżeli podczas spaceru po Lesie Miejskim lub po mieście natkniemy się na zwłoki padłego dzika, należy zachować następujące warunki ostrożności:
- Unikać bezpośredniego kontaktu ze zwłokami,
- Podczas spaceru z psem utrzymywać zwierzę w oddaleniu od zwłok dzika,
- Zawiadomić służby miejskie o lokalizacji miejsca gdzie leżą zwłoki w celu ich bezpiecznego usunięcia do utylizacji,
- Nie podchodzić do żywych dzików, czy robić zdjęć z dzikami,
- Nie dokarmiać dzików,
- Zamykać osiedlowe śmietniki.
Samorząd Olsztyna cały czas podejmuje działania, by ograniczyć liczbę dzików na terenie miasta. Wcześniej można było odławiać dziki i wywozić je z powrotem do lasu. Jednak z powodu występowania ASF w Polsce Minister Środowiska wydał zakaz odławiania i przewożenia tych zwierząt na terenie kraju z obszarów odległych do 100 km od granicy między innymi z obwodem kaliningradzkim. Olsztyn położony jest nieco bliżej. Prezydent Piotr Grzymowicz trzykrotnie apelował o zmianę decyzji, jednak bezskutecznie.
Dlatego zapadła decyzja o odłowie i usypianiu dzików. W tym roku stało się tak już w przypadku niemal stu osobników. Została też wydana decyzja na kolejnych sto sztuk. Pomocnych w tym jest pięć odłowni stacjonarnych oraz trzy mobilne, ustawiane w różnych częściach Olsztyna.
Według szacunków na terenie Olsztyna bytować może nawet 600 dzików.