Archiwum Państwowe w Olsztynie uczestnikiem Programu Rządowego Kultura+
Już po raz drugi Archiwum Państwowe w Olsztynie zostało beneficjentem Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. Projekt „Historia miast warmińskich w dokumencie” znalazł się na trzecim miejscu z 42 dofinansowanych wniosków.
Projekt zakłada digitalizację i publikację w Internecie materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Olsztynie, ilustrujących historię 12 miast warmińskich. Dokumenty pochodzą z okresu od XVI wieku do 1950 r. Są to akta metrykalne – kościołów i Urzędów Stanu Cywilnego, związków wyznaniowych (np. Klasztoru O.O. Bernardynów w Barczewie), dokumenty miast, ich władz administracyjnych, instytucji publicznych, organizacji gospodarczych, szkół (np. słynne Liceum Hosianum w Braniewie), partii politycznych i stowarzyszeń.
Celem zadania jest udostępnienie wszystkim pokoleniom mieszkańców regionu dokumentów z historii miejscowości w której mieszkają, poprzez umieszczenie ich na stronie internetowej archiwum. Partnerami archiwum w popularyzacji projektu są: Gmina Barczewo, Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim, Urząd Miejski w Ornecie i Urząd Miasta Olsztyn.
W latach 2014 – 2015 zdigitalizowanych zostanie łącznie 3167 jednostek archiwalnych, zawierających łącznie 400 000 stron/kart. Zakończeniem digitalizacji materiałów będzie udostępnienie całości w domenie publicznej olsztyn.ap.gov.pl. Na stronie internetowej olsztyńskiego archiwum można już korzystać z blisko 700 000 kopii cyfrowych, w tym z 201710 dokumentów archiwalnych ilustrujących historię gmin mazurskich powiatów morąskiego oraz szczycieńskiego z okresu od VII do XX wieku zdigitalizowanych w ramach ubiegłorocznej edycji programu Kultura+. Są to w większości akta metrykalne kościołów i Urzędów Stanu Cywilnego oraz dokumenty wsi i miasteczek, ich władz administracyjnych oraz partii politycznych.
fot. Pracownia digitalizacji
Z materiałów, przede wszystkim genealogicznych, korzystają osoby w różnym wieku począwszy od uczniów szkół podstawowych, którzy na lekcji historii i społeczeństwa tworzą drzewa genealogiczne, po osoby starsze będące na emeryturze, które pragną poznać swoich przodków. Zamieszczenie w Internecie zdigitalizowanych materiałów archiwalnych eliminuje bariery, jakie mogą pojawiać przy próbach bezpośredniego korzystania z akt w pracowni archiwum (odległość, komunikacja, wiek, sprawność fizyczna).
fot. Wyszukiwarka na stronie olsztyńskiego Archiwum
Z akt mogą korzystać obecni mieszkańcy miejscowości, których akta dotyczą oraz byli mieszkańcy, rozproszeni po całym świecie. Wzmacnia to ich więź i zainteresowanie własnym dziedzictwem kulturowym. Materiały będą również wykorzystywane w trakcie działań edukacyjnych w szkołach wszystkich szczebli.