Akcja gaśnicza policyjnych wodniaków
Policyjni wodniacy podczas wspólnego patrolu z komendantem Straży Leśnej Nadleśnictwa Olsztyn zauważyli palące się łąki. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej i wezwali straż pożarną.
Wczoraj około godziny 12:30 policyjni wodniacy podczas wspólnego patrolu z Komendantem Straży Leśnej Nadleśnictwa Olsztyn patrolując okolice lasów i jezior w okolicy miejscowości Patryki zauważyli kłęby dymu. Funkcjonariusze pojechali w tamtym kierunku i zobaczyli palące się trawy.
Natychmiast bez chwili wahania funkcjonariusze za pomocą gałęzi przystąpili do akcji gaszenia łąki. Policjanci wezwali także straż pożarną. Po chwili na miejscu zjawiły się 4 jednostki strażaków z Barczewa, Purdy, Klebarka Wielkiego oraz Nowej Wsi. Kiedy sytuacja została opanowana, policjanci poszli w kierunku pobliskiego gospodarstwa, aby zapytać się mieszkańców czy nic się nie stało. Gospodarza zapytano również czy nie widział osób, które mogły by podpalić łąki.
Odpowiedzialność karna za wypalanie traw
Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.
Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody w art. 131 pkt 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.
Przewidziane w ustawie wykroczenie, nie jest wykroczeniem pożarowym, lecz wykroczeniem „przyrodniczym”. Chodzi o to, że wypalanie roślinności wyrządza szkodę składnikom przyrody, w tym między innymi organizmom pożytecznym, żyjącym w glebie. Zagraża także rosnącym w pobliżu drzewom i krzakom. Tak więc każde wypalanie roślinności we wskazanym miejscu jest wykroczeniem!
Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo.
Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.