Ciekawostki

Akcja „Ciśnienie pod kontrolą” – 7 porad ludzika Michelin

Do środy (30 października) trwa ogólnopolska akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”. Kierowcy mogą pod okiem fachowców bezpłatnie zmierzyć poziom ciśnienia w oponach oraz stan bieżnika. Pomiary prowadzone są na 30 stacjach Statoil we wszystkich województwach w kraju.

Celem akcji „Ciśnienie pod kontrolą” jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczącej znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach.

Opona to jedyne miejsce kontaktu samochodu z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednie ciśnienie w oponach zapewnia właściwe właściwą przyczepność oraz stabilność prowadzenia pojazdu. Spadek ciśnienia w oponie jest zjawiskiem naturalnym i w związku z tym należy dokonywać regularnych pomiarów ciśnienia – mówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Porady Ludzika Michelin:

1. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą,
2. Zalecane wartości ciśnień znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku,
3. Ciśnienie trzeba sprawdzać „na zimno”, tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości,
4. Kiedy opony są rozgrzane, do rekomendowanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 atmosfery w każdej oponie,
5. Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wartości ciśnień lub w razie braku zaleceń producenta podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 atmosfery w każdej oponie,
6. Trzeba pamiętać o napompowaniu koła zapasowego – do wartości 2,5 atmosfer,
7. Gdy ciągnie się przyczepę, należy podnieść ciśnienie tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery na zimno w stosunku do ciśnienia „użytkowego”.

Tegoroczna, 9. edycja akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”, organizowana jest na 30 stacjach Statoil we wszystkich województwach. Bezpłatne pomiary ruszyły i potrwają do środy, 30 października w godzinach od 11:00 do 20:00.

Wszyscy kierowcy, którzy zbadają ciśnienie w oponach mogą wziąć udział w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa jazdy, w którym do wygrania są bony paliwowe Statoil oraz komplety opon zimowych Michelin!

Więcej szczegółów na www.michelin.pl i www.statoil.pl.

>>Lista stacji Statoil, na których można wziąć udział w akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”<<

Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie. Partnerem akcji są Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Akcji patronuje Oponeo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*