
Co wypłukuje magnez z organizmu? Jak zadbać o odpowiednią podaż tego pierwiastka?
Chociaż magnez jest makroelementem, który dość powszechnie występuje w jedzeniu, to wielu z nas zmaga się z jego niedoborem – głównym problemem jest łatwe wypłukiwanie tego pierwiastka. Czy wiesz, że Twoje nawyki mogą wpłynąć na postępujący niedobór magnezu? Co zrobić, aby się przed nim uchronić?
Jak działa magnez?
Czy wiesz, że magnez jest uważany za jeden z ważniejszych makroelementów w kontekście zachowania zdrowia oraz równowagi w organizmie? Ten niepozorny pierwiastek może brać udział w syntezie, magazynowaniu i wydatkowaniu wysokoenergetycznych związków oraz odpowiadać za stabilizowanie błon komórkowych. To nie koniec długiej listy zadań magnezu. Cenny makroelement może pośrednio uczestniczyć w procesach podziału, różnicowania i dojrzewania komórek oraz wspomagać zwalczanie infekcji i stanów zapalnych. Nad prawidłowym stężeniem tego minerału czuwają nerki, jednak w przypadku niedostatecznej podaży wspomnianej substancji, cierpieć będzie cały nasz organizm.
Ile magnezu powinniśmy przyjmować, aby zminimalizować ryzyko niedoborów?
Magnez przyjmowany w formie pokarmu lub suplementów diety jest przyswajalny w około 30%, dlatego powinniśmy zadbać, aby w naszym codziennym jadłospisie znalazły się potrawy zawierające wysokie stężenie tego cennego pierwiastka. Zapotrzebowanie na magnez jest uzależnione między innymi od płci, stanu zdrowia, czy ekspozycji na stres. Podaż makroelementu rośnie wraz z wiekiem, a najwyższe wartości osiąga dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. Najlepsze źródła pokarmowe magnezu to na przykład:
- zielone warzywa,
- warzywa strączkowe,
- produkty zbożowe,
- gorzka czekolada i kakao,
- orzechy,
- banany,
- pomidory, ogórki i cebula.
Dobrym źródłem magnezu będzie także woda mineralna. Jeżeli miewamy problemy z utrzymaniem zbilansowanej diety, możemy sięgnąć po Bicaps Mag B6 – to bezpieczny suplement z wysoką zawartością magnezu oraz witaminy B6.
Wypłukiwanie magnezu – czy można temu zapobiec?
Nawet dieta bogata w produkty zawierające magnez może okazać się niewystarczająca, aby utrzymać odpowiednie stężenie tego pierwiastka. Istnieje wiele substancji, które wypłukują magnez z organizmu – mowa na przykład o alkoholu i kofeinie. Osoby preferujące dietę obfitująca w fast-foody, serki topione, czy słodkie napoje gazowane, bardzo często borykają się z uporczywymi skurczami mięśni oraz drżeniem powiek, czyli objawami charakterystycznymi dla niedoboru magnezu. Inne czynniki utrudniające przyswajanie cennego makroelementu to przyjmowanie leków moczopędnych, przeczyszczających lub antybiotyków. Na wypłukiwanie magnezu są narażone także osoby stosujące doustne środki antykoncepcyjne.
Nie ignoruj niedoboru magnezu – zadbaj o swoje zdrowie!
Jeżeli podejrzewasz u siebie niedostateczny poziom magnezu, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania diagnostyczne i na podstawie otrzymanych wyników potwierdzi lub wykluczy niedobór. Nigdy nie należy bagatelizować osłabienia organizmu, ponieważ długotrwały brak magnezu może prowadzić zaburzeń pracy serca i zmian w budowie ścian naczyniowych, co zwiększa ryzyko rozwoju niebezpiecznej miażdżycy. Osoby przyjmujące niedostateczne porcje magnezu częściej zmagają się z nadciśnieniem, osteoporozą oraz insulinoopornością. Również kobiety w ciąży powinny zadbać o odpowiednie stężenie tej substancji – dzięki niej maleje ryzyko przedwczesnego porodu oraz nieprawidłowości w rozwoju płodu.