Jorgos Skolias, Marcin Pater, Klara Cloud et al w Olsztynie
Skład:
Jorgos Skolias – wokal
Klara Cloud – wokal
Marcin Pater – wibrafon
Tymon Trąbczyński – kontrabas
Paweł Urbański – gitara
Robert Świstelnicki – fortepian, gitara
Adam Bławicki – saksofony, flet
„Płyta ta jest największą sensacją w polskim jazzie w roku 2023” – Maciej Nowotny, redaktor naczelny Polish Jazz
„To polska wokalna płyta wszechczasów w kategorii jazzowo-poetyckiej” – z recenzji prof. Macieja Lewensteina
„To najlepsze połączenie piosenki i jazzu na polskiej scenie” – Karol Ochodek, Radio JazzKultura
„Płyta wizyjna, do wielokrotnego słuchania” – Tomasz Janas, Polskie Radio; Kwadratura Płyty
„Świstelnicki udowodnił, że potrafi stworzyć dzieło kompleksowe, poruszające i głęboko osobiste. Ta płyta z pewnością stanie się ważnym punktem odniesienia w polskiej muzyce jazzowej i poetyckiej.”- Marcin Płudowski, Laboratorium Muzycznych Fuzji
BRIEF:
„Piosenki miłosne wczesnej postkomuny i późnego kapitalizmu” to projekt Roberta Świstelnickiego- pochodzącego ze Szczecina kompozytora, poety, multiinstrumentalisty, filozofa, który na co dzień mieszka, nagrywa i pracuje w USA.
W Galerii Usługa, podobnie jak na płycie, towarzyszyć będą mu wybitni wokaliści około-jazzowi: Jorgos Skolias oraz Klara Cloud.
Skolias to człowiek instytucja polskiego bluesa, jazzu, muzyki etnicznej i awangardowej. Związany był m.in. z grupą Young Power, z zespołem Krzak, z Tie Breakiem czy z Dżemem. Jest wirtuozem starodawnych technik śpiewu alikwotowego. Klara Cloud natomiast to czołowa polska wokalistka łącząca muzykę ludową z językiem nowoczesnego jazzu.
Projekt Świstelnickiego to głęboki jazzowo-poetycki sen o miłości w kontekście przemian ostatnich dekad w Polsce i na świecie. Projekt ten, oscylujący między przestrzennym jazzem północno-europejskim, piosenką poetycką oraz „brudem” bluesa i nowoczesnego amerykańskiego jazzu, współtworzą wybitni muzycy jazzowi młodego pokolenia: Adam Bławicki na saksofonie, wirtuoz wibrafonu Marcin Pater, Paweł Urbański na gitarze oraz, gościnnie, Tymon Trąbczyński na kontrabasie. Muzycy ci to współpracownicy takich tuz jazzu jak: Tomasz Stańko, Ed Cherry, Leszek Możdzer, czy Mike Moreno, a także muzyków popularnych, jak Sanah, Orkiestra Męskiego Grania, Grubson.
Płyta została wybrana albumem roku przez red. naczelnego Polish Jazz, Macieja Nowotnego; krytyk M. Lewenstein nazwał ją „polską jazzowo-poetycką płytą wszechczasów”, a Tomasz Janas z Polskiego Radia określił ją jako „wizyjną”.
Koncert w olsztyńskiej Galerii Usługa odbędzie się w ponad rok po premierze albumu „Piosenki miłosne wczesnej post-komuny i późnego kapitalizmu” Roberta Świstelnickiego. Projekt ten łączy talent najwybitniejszych polskich wokalistów okołojazzowych, takich jak Grażyna Auguścik, Wojtek Myrczek, Jorgos Skolias, Klara Cloud oraz Natalia Kordiak, kompozycje i poezję lidera oraz instrumentalną maestrię wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia polskiego jazzu.
„Piosenki miłosne…”, głęboko osadzone w tradycji organicznego, bogatego brzmieniowo i przestrzennego jazzu północnoeuropejskiego, intensywnie eksplorują typową dla muzyki słowiańskiej nostalgię, nie stroniąc jednak ani od bluesowo-bopowego brudu, ani od piosenkowej bezpośredniości. Teksty Świstelnickiego, nacechowane symbolicznie i filozoficznie, odznaczają się neo-romantyczną wrażliwością oraz tragikomiczną bezpośredniością. Śpiewane przez mistrzów i mistrzynie piosenki snują swój unikalny jazzowo-poetycki sen o miłości w kontekście duchowych, kulturowych i politycznych przemian ostatnich dekad.
Jorgos Skolias to legenda polskiej wokalistyki jazzowej, awangardowej, bluesowej, rockowej i etnicznej. Skolias organicznie łączy starodawne techniki wokalne z bluesową charyzmą oraz z improwizatorskim uwielbieniem wolności. Wokalista związany jest lub był z tak legendarnymi formacjami jak Krzak, Osjan, czy Young Power. Miał okazję współpracować m.in. z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Bronkiem Dużym, braćmi Oleś czy Bogdanem Hołownią. Tworzył także muzykę teatralną i filmową. Jest wirtuozem m.in śpiewu alikwotowego.
Klara Cloud to znakomita młoda polska wokalistka, która łączy muzykę ludową z językiem i intensywnością nowoczesnego jazz. Prowadzi i tworzy w ramach projektu Klara Cloud and the Vultures. Jest stałą współpracowniczką Piotra Budniaka i Mateusza Gawędy. Pracuje lub pracowała z Kasią Pietrzko, Mateuszem Smoczyńskim, Wojtkiem Myrczkiem, Moniką Borzym, Mariką, Bartkiem Dworakiem.
Marcin Pater, wibrafonista, to wschodząca gwiazda polskiego jazzu. Pater jest absolwentem katowickiego Wydziału Jazzu. Jest charyzmatycznym liderem własnego spektakularnego trio, w ramach którego współpracuje m. in. z Leszkiem Możdzerem i Jakubem Mizerackim. Pater jest laureatem licznych nagród, a jego portfolio koncertowe obejmuję liczne koncerty w Polsce i na świecie. Kojarzony często z karkołomną wirtuozerią i skomplikowanymi rozwiązaniami metro-rytmicznymi, w projekcie Świstelnickiego pokazuje swoje najliryczniejsze oblicze.
Paweł Urbański – w młodości związany ze śląską sceną punkową, to również absolwent gdańskiego Wydziału Jazzu, gdzie uczył się pod okiem Macieja Grzywacza. Po latach emigracji (Afryka, Bliski Wschód, Nowy Jork), Urbański wraca „Piosenkami miłośnymi…” na polską mapę wydawniczą. Wcześniej znany był w Polsce m. in. z duetu z Piotrem Budniakiem. Jego około- jazzowa gra na gitarze cechuje się dużą świadomością brzmieniową. W jego grze słychać echa takich gitarzystów jak Jakob Bro, Bill Frisell czy John Scofield.
Adam Bławicki – Bławicki, gość koncertu, znany jest z płomiennej i intensywnie lirycznej gry na saksofonie tenorowym i barytonowym. Bławicki jest jedną z czołowych postaci młodej polskiej sceny jazzowej. Miał okazję być m.in. głównym solistą symfonicznego koncertu Leszka Możdzera. Współpracuje także z Wojciechem Pilichowskim, orkiestrą Męskiego Grania, Grubsonem, Parnas Brass Bandem, Dominikiem Gawrońskim. Jest także liderem własnych formacji, m.in. kwintetu oraz oktetu, a także członkiem licznych projektów wrocławskiej sceny jazzowej.
Robert Świstelnicki , rodem szczecinianin, to spiritus movens projektu, pomysłodawca, kompozytor i aranżer niemal wszystkich utworów oraz autor wszystkich tekstów; także multiintrumentalista. Świstelnicki jest również poetą i filozofem. Na co dzień rezyduje w Chicago; był lub jest związany z wydziałami filozofii, polityki i germanistyki University of Chicago, Northwestern University, a także Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pobiera nauki kompozycji u Matta Ulery’ego. W 2022 zadebiutował na polskim rynku wydawniczym albumem „Piosenki”, łączącym poetycką melorecytację z klasycznym jazzowym kwintetem. Jest także autorem piosenek i tekstów dla innych. Miał okazję współpracować m. in. z Markiem Feldmanem, Jonem Irabagonen, Arkiem Skolikiem, Katie Ernst.