Wiadomości

Akcja „Znicz 2024”- policjanci zadbają o bezpieczeństwo

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Dla wielu osób to czas porządków, podróży i zadumy. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. O bezpieczeństwo podróżujących i odwiedzających cmentarze dbać będą funkcjonariusze olsztyńskiej drogówki, patrolówki oraz kryminalni. Wszystko po to, by każdy mógł spokojnie spędzić ten szczególny czas i szczęśliwie wrócić do swojego domu.

W tym roku wzmożone działania z okazji Wszystkich Świętych zaplanowane zostały w okresie od 31 października do 4 listopada, a więc od czwartku do poniedziałku włącznie. To będzie pierwszy z dwóch listopadowych „długich weekendów”, jakie w tym roku wypadły w kalendarzu. W tym czasie na głównych trasach powiatu olsztyńskiego, drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy dbać będą o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Funkcjonariusze pomogą wszystkim spokojnie i bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe, pomogą, poinformują i zadbają o to, by na drogach naszego powiatu było bezpiecznie.

Należy jednak pamiętać, że na bezpieczeństwo największy wpływ mają przede wszystkim sami użytkownicy dróg. Dlatego, oprócz pomocy i udzielania informacji, policjanci reagować będą na wszelkie naruszenia przepisów ruchu drogowego. Szczególnie skupią się na takich wykroczeniach jak przekroczenie dozwolonej prędkości oraz niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze. Kontrolować będą, czy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych oraz czy pojazdy, którymi się poruszają są w dobrym stanie technicznym. Sprawdzać będą również stan trzeźwości kierowców i przyjrzą się relacjom kierowcy- piesi.

Jak dotrzeć do celu i bezpiecznie wrócić do domu?

Najważniejsza rzecz, to nie zapominać o ostrożności i rozsądku a za kierownicę wsiadać wypoczętym i skoncentrowanym. W tych dniach musimy się liczyć ze wzmożonych ruchem na drogach, nie tylko w okolicach cmentarzy. W wielu przypadkach czeka nas długa, mącząca podróż, dlatego ważne jest by w trakcie jazdy robić sobie przerwy.

Co ważne, nie możemy jeździć na pamięć! W większości miejsc zmieniona zostanie organizacja ruchu, część ulic zostanie zamknięta, wyznaczone zostaną objazdy i dodatkowe parkingi. Prosimy o zwracanie uwagi na znaki drogowe. W razie pytań lub problemów policjanci obecni na miejscu służyć będą pomocą.

Zmiana organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy

Tradycyjnie w okresie Wszystkich Świętych zmieniana jest organizacja ruchu przy olsztyńskich cmentarzach. W przypadku komunikacji miejskiej zwiększana jest liczba autobusów obsługujących tradycyjne linie, jak również uruchamiane są specjalne, dodatkowe połączenia.

Cmentarz przy ul. Poprzecznej w Olsztynie

W przypadku transportu indywidualnego w tym roku pojawią się nowe rozwiązania, mające związek z trwającymi pracami u zbiegu ul. Zientary-Malewskiej i Poprzecznej. Powstające tam rondo sprawi, że w porównaniu z minionymi latami w inny sposób zostanie zorganizowany ruch przy cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

Ul. Zientary-Malewskiej pozostanie dwukierunkową na całym odcinku. Ul. Cicha będzie jednokierunkową z wytyczonym buspasem. Natomiast Poprzeczna będzie jednokierunkową od ul. Cichej do ul. Jagiellońskiej, a także wyłączona (poza dojazdem do posesji) od ul. Cichej do ul. Zientary-Malewskiej.

Cmentarz w Dywitach

Ul. Wadąska będzie jednokierunkowa od ul. Wojska Polskiego w kierunku Kieźlin. Od strony ul. Jagiellońskiej dozwolony będzie jedynie ruch pojazdów komunikacji miejskiej, taksówek oraz rowerów.

Takie zmiany będą obowiązywać od 31 października (czwartek) od 23:30 do 2 listopada (sobota) do 4:00.

 

Alternatywa dla samochodu- transport publiczny

W okresie świątecznym kierowcy muszą liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach. Oznacza to przepełnione parkingi, długie podróże i nierzadko oczekiwanie w długich kolejkach na znalezienie odpowiedniego miejsca do pozostawienia swojego samochodu. Dlatego by uniknąć stresujących sytuacji i móc skupić się celebrowaniu świąt warto zrezygnować z podróży samochodem. Doskonałą alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarzy.

Szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej KOMUNIKACJA MIEJSKA W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

Nie zapominajmy o pieszych

Okres świąteczny to również wzmożony ruch pieszych w okolicach cmentarzy. Podczas prowadzonych działań policjanci zwracać będą uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych ale również na zachowanie samych niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy łamiąc przepisy narażają się na niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że przechodzenie przez jezdnię poza miejscami wyznaczonymi i wchodzenie na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd może być tragiczne w skutkach.

Nie należy zapominać również o szybko zapadającym zmroku. Na popołudniowe i wieczorne spacery zabierajmy odblaski i ubierajmy się w kolorowe ubrania. Noszenie elementów odblaskowych to obowiązek nie tylko prawny ale również obowiązek dbania o swoje życie.

Bezpieczeństwo na cmentarzach

Nadchodzący dzień Wszystkich Świętych wiąże się z przygotowaniami oraz porządkowaniem nagrobków bliskich nam osób. Zdarza się, że zostawiamy torebki, saszetki, bagaże na pobliskich nagrobkach lub na ławkach obok. Często zajęci obowiązkami nie zdajemy sobie sprawy, że możemy paść ofiarą złodzieja.

Policjanci apelują aby przez cały czas pobytu na cmentarzach zachować ostrożność i nie pozostawiać swoich przedmiotów i rzeczy osobistych bez nadzoru. Jeśli nie musimy, nie zabierajmy ze sobą dużej ilości gotówki i wartościowych rzeczy. W świątecznym zamieszaniu pamiętajmy również o zamknięciu samochodu i trzymaniu przy sobie kluczyków.

Jeśli wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

Wzmożone natężenie ruchu na głównych trasach powiatu i drogach dojazdowych do miast, pośpiech i niepotrzebny stres wpływają na fakt, że co roku początek listopada zapisuje się w policyjnych statystykach większą liczbą zdarzeń drogowych.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie są doskonale przygotowani na zapewnienie bezpieczeństwa podczas pierwszych listopadowych dni. Bardzo dużo jednak pozostaje po stronie użytkowników dróg.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*