Na sygnale

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, działającą przy użyciu metody „na policjanta” oraz „na wnuczka”. W wyniku wspólnej realizacji z funkcjonariuszami ze Szczytna zatrzymano sześć osób mających związek z przestępczym procederem. Wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania oszustw. Decyzją sądu wobec pięciu z nich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

Przestępcy posługujący się w swoim procederze tzw. metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” działają w wyjątkowo perfidny sposób. Grają na emocjach, nie mają skrupułów, są bezwzględni i często pozbawiają swoje ofiary oszczędności całego życia. Dlatego policjanci robią wszystko co w ich mocy, by trafić na ich ślad i zatrzymać.

Tak jak policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, którzy od kilku miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami popełnianymi właśnie pod taką legendą. Żmudna i skrupulatna praca operacyjna oraz wykonanie szeregu czynności dochodzeniowo-śledczych, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, przyniosły oczekiwany efekt w postaci ustalenia i dotarcia do osób mających związek z przestępczym procederem.

W ubiegłym tygodniu (02.10.2024) olsztyńscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie na terenie Warszawy i Łodzi zatrzymali sześć osób w wieku od 31 do 49 lat. W trakcie przeszukań zajmowanych przez nich mieszkań policjanci znaleźli i odzyskali część skradzionej gotówki, biżuterię jak i telefony służące do popełnienia przestępstw. Ponadto w jednym z pomieszczeń znaleziono narkotyki należące do 34-latki. Zabezpieczono kokainę, mefedron oraz tabletki ecstasy. Podejrzani kompletnie nie spodziewali się wizyty policjantów i byli zaskoczeni zatrzymaniem.

W tej sprawie zatrzymano trzech tzw. logistyków oraz trzech tzw. odbieraków. Pierwsi z nich zajmowali się organizacją przestępczego procederu – wysyłaniem kurierów i koordynacją ich działań. Z kolei druga grupa osób trudniła się odbieraniem pieniędzy od pokrzywdzonych osób. Jak się okazało w trakcie swoich działań osoby te maskowały swój wizerunek używając m.in. okularów i peruk.

Prowadzone śledztwo wykazało, że na ten moment oszukanych przez nich zostało około 20 osób z całego kraju, a łączna wartość strat wynosi niemal 800 tysięcy złotych.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego cała szóstka usłyszała zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Trójka z nich była już wielokrotnie karana za podobne przestępstwa i będzie odpowiadać w warunkach tzw. multirecydywy. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Z kolei pozostałym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo 34-latka odpowie za posiadanie narkotyków.

Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zastosował wobec pięciu osób środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że kolejne osoby w tej sprawie usłyszą zarzuty.

W 2024 roku na Warmii i Mazurach odnotowane zostały 42 przestępstwa dokonane przy użyciu metody „na wnuczka”  lub „na policjanta”. Suma strat poniesionych przez ofiary oszustw to prawie 1 400 000 zł. Policjanci zatrzymali do tych spraw 15 osób, z których 13 zostało tymczasowo aresztowanych. Odzyskane zostało też mienie o wartości prawie 500 000 zł.

 

Oszuści działają różnymi metodami, a ich ofiarami padają osoby w różnym wieku. Przestępcy starają się wywołać na nas presję czasu, chcą, byśmy szybko podejmowali decyzje i nie mieli czasu na zastanowienie się nad tym, co robimy. Zdarza się, że grożą konsekwencjami prawnymi za brak pomocy organom ścigania (np. w przypadku oszustw metodą „na policjanta” lub „pracownika banku”). W przypadku odebrania telefonu z informacją o tym, że nasze pieniądze są zagrożone, że prowadzona jest „tajna” policyjna akcja czy, że członek naszej rodziny spowodował wypadek, zachowajmy szczególną ostrożność!

Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami, należy natychmiast

Źródło: KWP Olsztyn (aj/tm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*