Polecane artykuły

Rodzaje pomp ciepła — przewodnik po najpopularniejszych rozwiązaniach grzewczych

Pompy ciepła są nowoczesnymi i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, które zdobywają coraz większą popularność. Ich różnorodność pozwala na dostosowanie do różnych potrzeb użytkowników oraz charakterystyki budynków. Sprawdź najważniejsze rodzaje pomp ciepła i zdecyduj, w który z nich warto zainwestować w Twoim przypadku.

Rodzaje pomp ciepła — monoblok oraz split

Podstawowe rodzaje pomp ciepła to podział na monoblok oraz split. Pompy ciepła monoblok to urządzenia, które zawierają wszystkie kluczowe komponenty w jednej, kompaktowej jednostce. W skład tej jednostki wchodzą:

  • sprężarka,
  • parownik,
  • skraplacz,
  • wentylator oraz
  • zawór rozprężny.

Cały układ chłodniczy znajduje się w jednym module, co upraszcza instalację i minimalizuje ryzyko błędów montażowych. Urządzenia te są montowane na zewnątrz budynku, co pozwala na łatwe podłączenie do systemu grzewczego wewnątrz.

Pompy ciepła split składają się z dwóch oddzielnych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Moduł zewnętrzny, który zawiera wentylator, parownik i sprężarkę, jest instalowany na zewnątrz budynku. Moduł wewnętrzny, który zawiera skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompę obiegową, jest montowany wewnątrz. Oba moduły są połączone rurami chłodniczymi, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Sporo na temat różnych rodzajów pomp ciepła przeczytasz także tutaj: https://www.pompycieplayork.pl/pompa-ciepla-rodzaje/.

Rodzaje pomp ciepła — powietrzne, gruntowe, wodne

Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, nawet przy niskich temperaturach. Są najpopularniejszym typem pomp ciepła ze względu na łatwość instalacji i niższe koszty początkowe w porównaniu do gruntowych i wodnych systemów.

Gruntowe pompy ciepła, zwane także geotermalnymi, pobierają ciepło z gruntu za pomocą poziomych lub pionowych wymienników ciepła zakopanych w ziemi. Grunt utrzymuje stosunkowo stałą temperaturę przez cały rok, co sprawia, że gruntowe pompy są bardzo efektywne energetycznie.

Pompy ciepła wodne wykorzystują natomiast wodę na przykład ze stawu, rzeki lub jeziora. Optymalnie jest zatem, gdy woda znajduje się blisko domu. W sytuacji natomiast, gdy w pobliżu obiektu nie ma dostępu do takich miejsc, w wielu przypadkach warto zdecydować się na wykopanie studni. Różne rodzaje pomp ciepła dzielą się także ze względu na moc urządzeń.

Pompy ciepła o różnej mocy

Pompy ciepła występują w różnych mocach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb budynków o różnych wielkościach i zapotrzebowaniu na energię. Moc pompy ciepła jest wyrażana w kilowatach (kW) i jest jednym z kluczowych parametrów, który należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Wyróżnić warto:

  • Pompy ciepła o mocy do 10 kW: są idealne do małych domów jednorodzinnych i mieszkań. Przykłady zastosowania obejmują nowe budownictwo oraz modernizację starszych budynków z dobrą izolacją termiczną.
  • pompy ciepła o mocy od 10 kW do 20 kW: nadają się do średnich domów jednorodzinnych oraz małych budynków komercyjnych. Są często wybierane do budynków o przeciętnej izolacji oraz tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest większe.
  • pompy ciepła o mocy powyżej 20 kW: przeznaczone są dla dużych domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych. Stosowane są tam, gdzie wymagana jest wysoka moc grzewcza i istnieje duże zapotrzebowanie na ciepło, na przykład w hotelach, biurach czy halach produkcyjnych.

Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać moc, decydując się na konkretny rodzaj pompy ciepła: https://www.pompycieplayork.pl/moc-pompy-ciepla/. Eksperci z YORK chętnie pomogą Ci wybrać optymalne urządzenie.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*