
Czym jest Trening Umiejętności Społecznych?
Celem Treningu Umiejętności Społecznych jest nauczenie uczestników między innymi współpracy w grupie i komunikowania się z innymi. Metoda ta wykorzystywana jest w terapii zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, a udział w niej mogą brać udział wszyscy ci, którym duże trudności sprawiają kontakty z innymi ludźmi. Trening Umiejętności Społecznych (TUS) ma formę zajęć grupowych, przynosi bardzo dobre efekty pod warunkiem, że zajęcia odbywają się regularnie.
1.Na czym polega Trening Umiejętności Społecznych?
2.Jak przebiega Trening Umiejętności Społecznych?
3.Kto może brać udział w Treningu Umiejętności Społecznych?
Na czym polega Trening Umiejętności Społecznych?
Trening Umiejętności Społecznych to metoda leczenia opracowana przez Arnolda Goldsteina w latach siedemdziesiątych XX wieku. Stworzył on ją, inspirując się pracami, które prowadził, a następnie opisał Albert Bandura. Metoda Treningu Umiejętności Społecznych początkowo stosowana była w leczeniu osób dorosłych, w latach osiemdziesiątych A. Goldstein wspólnie z Ellen McGinnis dostosowali ją do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz nastolatków. Obecnie TUS stosowany jest jako jedna z form leczenia pacjentów, którzy mają problemy z funkcjonowaniem psychiki. Zadaniem TUS jest poprawa ich funkcjonowania wśród innych ludzi.
Jak przebiega Trening Umiejętności Społecznych?
Zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych odbywają się w grupach składających się z kilku osób (maksymalnie ośmiu). Przed rozpoczęciem zajęć terapeuta prowadzi rozmowy z każdym z uczestników, dzięki czemu może poznać jego potrzeby. Ponadto taka rozmowa pozwala ocenić trudności, z jakimi dany uczestnik się boryka – wprawdzie TUS daje dobre efekty, ale nie w każdym przypadku jest to najlepsza metoda terapii. W czasie pierwszych zajęć ustalane są zasady, których każdy uczestnik powinien przestrzegać, następnie opracowywany jest plan działań oraz wybierane są techniki służące nie tylko wyćwiczeniu, ale także ugruntowaniu pożądanych umiejętności. Każda sesja jest rejestrowana, a następnie odtwarzana, dzięki czemu uczestnicy mogą zobaczyć, jak zachowują się w relacjach z innymi. Każdy uczestnik otrzymuje też do wykonania zadania domowe – ich celem jest utrwalenie umiejętności ćwiczonych podczas spotkań z terapeutą. Cały trening kończy się na ogół po kilkunastu spotkaniach, pojedyncza sesja trwa od półtorej do dwóch godzin, na efekty terapii trzeba oczywiście poczekać. Przez cały czas treningu skład grupy jest taki sam, w trakcie treningu nie dołączają do niego nowi pacjenci. Jeśli szukasz placówki prowadzącej zajęcia z TUS, wejdź na https://rodzinaodnowa.waw.pl/.
Kto może brać udział w Treningu Umiejętności Społecznych?
Trening Umiejętności Społecznych to metoda leczenia, z której może skorzystać każda nieśmiała osoba mająca trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Terapia ta może się przydać także osobom, które mają trudności w dostosowaniu się do obowiązujących zasad, z ich rozumieniem i respektowaniem. TUS może pomóc także tym, którzy na sytuacje społeczne reagują nieadekwatnie bądź agresywnie oraz tym, którzy do nowych sytuacji adaptują się z dużym trudem. Mimo że Trening Umiejętności Społecznych może być stosowany w odniesieniu do dorosłych, to jednak metoda ta zdecydowanie najczęściej jest wykorzystywana w pracy z dziećmi i nastolatkami. Przebycie takiej terapii zaleca się między innymi dzieciom, u których został rozpoznany zespół Aspergera czy autyzm. Terapia ta daje dobre efekty także w przypadku ADHD. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to terapia ta jest zalecana jako dodatkowa metoda leczenia w przypadku:
- schizofrenii;
- zaburzeń afektywnych i schizoafektywnych;
TUS mogą też przejść osoby z zaburzeniami nerwicowymi, takimi jak na przykład fobia społeczna oraz z zaburzeniami osobowości.