Żelazo i jego rola w organizmie kobiety
Żelazo jest bardzo istotnym składnikiem mineralnym, którego nie może zabraknąć w naszym codziennym jadłospisie. Bez niego organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Co więcej, niedobory żelaza wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? Sprawdź w poniższym tekście!
Rola żelaza w organizmie
Żelazo jest składnikiem białka, które występuje w czerwonych krwinkach, czyli hemoglobiny. Umożliwia ona transport tlenu z płuc do wszystkich komórek w organizmie człowieka. Bierze również udział w procesach magazynowania i przetwarzania energii przez komórki czy syntezie neuroprzekaźników mózgu. Wpływa także na metabolizm cholesterolu i zwalcza bakterie i wirusy.
Żelazo jest istotnym elementem dla kobiet w ciąży, ponieważ bierze udział w prawidłowej budowie układu nerwowego dziecka i rozwoju płodu.
Dzienne zapotrzebowanie na żelazo
Zalecenie dobowego zapotrzebowania dla dorosłego mężczyzny wynosi około 1 mg, a dla kobiety 1,4 mg. Wyższe zapotrzebowanie dla płci żeńskiej wynika z regularnym krwawieniem podczas miesiączki.
Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo w czasie menstruacji! Kup majtki menstruacyjne WIMIN i ciesz się suchością oraz wygodą podczas ich noszenia!
Powinno przyjmować się około 10-20 mg żelaza z pokarmem. Nasz organizm wchłania tylko jego 10% – restauracji ulega wydaleniu.
Przyswajalność żelaza
Żelazo jest substancją trudno przyswajalny, jednakże można temu zaradzić. Witamina C i żołądkowy kwas solny ułatwia ten proces. Oznacza to, że nasza dieta musi być bogata we wspomnianą witaminę.
Warto również mieć na uwadze fakt, że produkty mleczne, żółtka jaj, niektóre leki, a nawet garbniki obecne w herbacie utrudniają przyswajanie żelaza.
W jakich produktach znajdziemy żelazo?
Żelaza nie trzeba przyswajać wyłącznie w postaci suplementów. Jego źródła możemy znaleźć w wielu produktach roślinnych, jak i pochodzenia zwierzęcego. Substancja ta zawarta jest w m.in.:
- czerwonym mięsie,
- rybach,
- indyku,
- brokułach,
- tofu,
- roślinach strączkowych.
Objawy niedoboru żelaza w organizmie
Objawy niedoboru żelaza mają związek ze stopniem nasilenia niedokrwistości, ogólnego stanu zdrowia i wieku. Bardzo często osoby przez długi okres czasu nie odczuwają żadnych objawów za małej ilości żelaza w organizmie. Co do nich zaliczamy?
- bladość skóry,
- zaburzenie rytmu serca,
- osłabienie odporności,
- osłabienie i przewlekłe uczucie zmęczenia,
- słabe i łamliwe paznokcie,
- przygnębienie,
- senność,
- depresja,
- bóle głowy,
- bolesność lub obrzęki ust i języka,
- zimne stopy i dłonie,
- zespół niespokojnych nóg.
Jakie są skutki niedoboru żelaza?
Jeżeli zaniedbamy niedobór żelaza w naszym organizmie to możemy doprowadzić do rozwoju anemii, a ona sama nieleczona wywołuje poważne objawy, które obniżają jakość życia, jak np.
- słaba aktywność fizyczna,
- długotrwały stres,
- rozdrażnienie,
- problemy ze skupieniem.
Kiedy należy wykonać badanie poziomu żelaza?
Badanie żelaza polega na teście diagnostycznym, wykonanym z krwi żylnej. Powinno się go wykonać na podstawie objawów, które się u nas pojawiają, kiedy podejrzewamy u siebie nadmierne odkładanie się żelaza w organizmie, które objawia się bólami głowy i stawów.
Na badanie żelaza należy się odpowiednio przygotować – trzeba być na czczo. Na miejscu, w którym będziemy wykonywać badanie musimy poinformować lekarza o przyjmowanych przez nas łękach.