Jak pomaga straż miejska?
Straż Miejska to jednostka organizacyjna odpowiedzialna za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie miast w Polsce. Strażnicy Miejscy pełnią funkcje prewencyjne, kontrolne i interwencyjne. Do ich zadań należy głównie patrolowanie miasta, reagowanie na incydenty i występki oraz wydawanie mandatów karnych. Mają oni też obowiązek współpracować z policją i innymi służbami w zakresie zapewniania bezpieczeństwa publicznego. Sprawdź, kiedy warto poprosić o pomoc tych przedstawicielu służb mundurowych.
Jak pracuje straż miejska?
Wbrew pozorom, straż miejska nie zajmuje się jedynie ściganiem kierowców i wystawianiem mandatów za złe parkowanie. Do ustawowych zadań należy między innymi ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, współdziałanie w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomoc w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, a także współpraca z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. W przypadku przestępstwa lub katastrofy strażnicy miejscy są odpowiedzialni za zabezpieczenie miejsca przed dostępem osób postronnych, lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia. Straży miejskiej przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a dzięki połączeniu z Inteligentnymi Systemami Transportowymi (https://sprint.pl/pl/uslugi/inteligentne-systemy-transportowe) często ma możliwość utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Każde miasto korzysta z dostępnych systemów, które pozwalają na sprawne sterowanie ruchem, zapewniają monitoring wizyjny, czy ułatwiają koordynację służb, a odpowiedzią na potrzeby miasta jest https://sprint.pl/pl/uslugi/aplikacja-sprint-its.
Straż miejska i bezpieczeństwo publiczne
Do obowiązków straży miejskiej należy również reagowanie na zgłoszenia od mieszkańców i innych instytucji dotyczące naruszenia porządku publicznego. By skoordynować służby, warto postawić na wdrożenie zintegrowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem jak na przykład DART (https://sprint.pl/pl/uslugi/system-zarzadzania-bezpieczenstwem-publicznym-dart). System wspomaga działania dyspozytorskie w szerokim zakresie, a także zapewnia wsparcie procesów administracyjnych (planowanie grafików, rozliczanie czasu pracy, zarządzenie magazynem). Dzięki gromadzonym danym można tworzyć raporty i generować zestawienia.
Współpraca z policją i innymi służbami w zakresie zapewniania bezpieczeństwa publicznego pozwala na sprawne reagowanie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Dodatkowo często strażnicy miejscy prowadzą działania prewencyjne, które zapobiegają występkom i innym, niebezpiecznym sytuacjom. Do ich kompetencji należy również wystawianie mandatów karnych za wykroczenia związane z niewłaściwym parkowaniem, ale warto pamiętać, że dzięki temu można zapewnić mieszkańcom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.