Czym są formy wtryskowe i jakie mają zastosowanie?
Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych nie byłaby możliwa bez odpowiednich sprzętów oraz akcesoriów. Zalicza się do nich przede wszystkim formy wtryskowe. Są to narzędzia, które umożliwiają tworzenie rozmaitych elementów. Czym charakteryzują się formy wtryskowe i do czego są stosowane? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co to są formy wtryskowe?
Formy wtryskowe są to narzędzia stosowane w zakładach produkcyjnych. Wtryskuje się do nich uplastycznione tworzywo, które następnie zastyga w tzw. wypraskę. Dochodzi wówczas do uformowania gniazd oraz wytworzenia wyrobu o określonym kształcie i parametrach.
Formowanie wtryskowe można podzielić na następujące fazy:
– Ogrzewanie tworzywa
– Upłynnienie tworzywa
– Wtrysk tworzywa do formy
– Studzenie gotowego wyrobu
– Dokładne czyszczenie formy
Formowanie wtryskowe wbrew pozorom nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Najistotniejszym etapem tego przedsięwzięcia jest oczywiście projektowanie oraz nadzór nad formowaniem wtryskowym, który powinni sprawować doświadczeni fachowcy. Ponadto bardzo duże znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego ciśnienia, jak również optymalnej temperatury.
Realizacje Fullbax Formy dzięki wykorzystaniu form wtryskowych
Formy wtryskowe – jakie mają zastosowanie?
Formy wtryskowe mają naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Na największą skalę wykorzystuje się je przede wszystkim w produkcji seryjnej. Dzięki nim możliwa jest szybka i sprawna produkcja akcesoriów medycznych, niestandardowych części do maszyn, a także uszczelek. Warto mieć świadomość, że najważniejszą kwestią jest kształt formy. Jeśli tylko będzie się dało wykonać określony kształt, z jej pomocą można będzie wykonać każdy element z tworzyw sztucznych.
Podczas produkcji form wtryskowych bardzo istotne są oczywiście zaawansowane pod względem technologicznym maszyny. Z ich pomocą możliwe jest wydajne i skuteczne formowanie wtryskowe.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje form wtryskowych? Poznaj ich budowę!
Za najpopularniejsze rodzaje form wtryskowych uważa się formy zimnokanałowe do tworzyw termoplastycznych oraz formy gorącokanałowe do tworzyw termoutwardzalnych. Pierwsze z nich wykorzystują do pracy duże ilości energii, jednak przy tym koszt wykonania jednego elementu jest stosunkowo niski. Drugie zaś są bardzo precyzyjne i tworzą wyroby pozbawione ubytków. Warto jednak mieć świadomość, że formy te są podatne na zanieczyszczenia.
Jeśli chodzi o budowę form wtryskowych, składają się one z: gniazda formującego, układu wlewowego, układu wypychania, a także z układu chłodzenia. Niektóre formy posiadają dodatkowo elementy prowadzące, napęd płyty oraz obudowę.
Projektowaniem form wtryskowych jak i całą produkcją może zająć się renomowana firma Fullbax Formy.