Polecane artykuły

Jak zapobiec dzikim wysypiskom śmieci?

Nielegalne składowiska odpadów to jeden z tych problemów, z którymi należy walczyć sposób zdecydowany i bezkompromisowy. Coraz wyższe kary za zaśmiecanie lasów czy miejsc publicznych to jedna z metod radzenia sobie z tym zagrażającym środowisku procederem. Warto jednak podejść do problemu również od drugiej strony i oprócz nieuchronności sankcji, zadbać o odpowiednią edukację społeczeństwa. Wiele firm z branży gospodarowania odpadami podejmuje takie działania samodzielnie lub we współpracy z samorządami.

Jakie zagrożenia rodzą dzikie wysypiska śmieci?

Można spotkać je dosłownie wszędzie – najczęściej w lasach, na terenie nieużytków rolnych i opuszczonych nieruchomości. Dzikie wysypiska rozkwitają zwykle w miejscach, do których nie sięga monitoring, a w ich pobliżu nie przebywa zbyt wiele osób. Na takich składowiskach bardzo często znaleźć można np. odpady niebezpieczne, będące zagrożeniem dla ludzi oraz środowiska.

Warto zdawać sobie spraw z faktu, że każde dzikie wysypisko śmieci w Polsce to miejsce, które potencjalnie może stać się:

– śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt, zjadających folie oraz inne odpady,

– źródłem uciążliwych zapachów rozkładających się śmieci,

– miejscem wylęgania się niebezpieczniejszych dla ludzi bakterii, grzybów oraz innych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Co najczęściej trafia na nielegalne składowiska?

Na tego rodzaju wysypiska trafiają nie tylko odpady komunalne, ale przede wszystkim najbardziej uciążliwie śmieci. Do lasów trafia m.in. zużyty sprzęt AGD, gruz oraz materiały pochodzące z rozbiórki, szklane i plastikowe butelki, zużyte opakowania, a nawet stare meble, czy wyeksploatowane części samochodowe.

Wysokie kary za nielegalny wywóz śmieci

Biorąc pod uwagę liczbę firm, których domeną jest wywóz odpadów budowlanych Warszawa, Poznań, Gdańsk, ale także inne miasta w Polsce, teoretycznie w ogóle nie powinny zmagać się z problemem dzikich wysypisk. Obecnie, znalezienie firmy, która odbierze od nas wszelkie odpady poremontowe, jest naprawdę proste i nie wymaga nawet wstawania z fotela. Tymczasem, mimo powszechnego dostępu do usług odbioru odpadów wielkogabarytowych czy gruzu, problem zaśmiecania lasów oraz przestrzeni publicznej nadal jest w naszym kraju powszechny.

Część osób, które decydują się na wywożenie śmieci do lasów, mogą odstraszyć wysokie kary, jakie grożą za ten nielegalny proceder. Zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu wykroczeń, sprawca takiego czynu może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 5000 zł. Problem w tym, że w wielu przypadkach takie działanie trudno komukolwiek udowodnić.

Troska o środowisko naszą wspólną sprawą

W razie nieustalenia sprawcy, za usunięcie nielegalnych odpadów odpowiada właściciel nieruchomości, na którą zostaną one podrzucone. Paradoksalnie, zamówienie odbioru śmieci z posesji jest znacznie bardziej komfortowe niż ich nielegalne transportowanie oraz wyrzucanie do lasu czy na pola. Jeśli interesuje Cię np. wywóz gruzu Dąbrowa Górnicza, podobnie jak inne miasta na śląsku i w całej Polsce oferują szeroki wybór podmiotów, świadczących tego typu usługi w sposób całkowicie legalny i niedrogi.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*