Wiosenne przycinanie drzew i krzewów
Choć ogrodnicy i działkowcy wiedzą, że drzewa i krzewy należy przycinać, to już osoby, które dopiero stały się posiadaczami swoich kilkuset metrów kwadratowych ziemi wokół domu, najczęściej nie mają o tym pojęcia. Myślą, że raz posadzona roślina nie wymaga już dalszej pielęgnacji. Jeżeli nikt ich nie wyprowadzi z błędu, najczęściej dopiero po kilku larach orientują się, że coś jest nie tak, gdy roślina nie wygląda tak, jak się tego spodziewali.
Jednak nie oznacza to, że osoby, które o konieczności przycinania drzew i krzewów wiedzą nie popełniają błędów. Czasem jest wręcz odwrotnie, bo osoby długo zajmujące się ogrodnictwem mogą mieć złe przyzwyczajenia i posługiwać się przeterminowaną wiedzą, a te, które dopiero się uczą tego fachu i aktywnie pozyskują aktualną wiedzę, są na bieżąco.
Niezależnie od stanu wiedzy warto sobie przed sezonem przypomnieć co, jak i kiedy robić by nasze rośliny ogrodowe pięknie rosły i zachwycały swą urodą.
Przygotowanie narzędzi do wiosennego przycinania drzew i krzewów.
Ponoć Abraham Lincoln powiedział kiedyś “Gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery” i coś w tym jest. Bez odpowiednich narzędzi wiele prac jest znacznie trudniejszych lub wręcz niemożliwych do wykonania. Dlatego warto zawczasu się przygotować, żeby potem nie pracować nieodpowiednim sprzętem, bądź na ostatnią chwilę biegać po sklepach, by się doposażyć.
Co będzie nam potrzebne?
sekator — to podstawowe i niezbędne narzędzie podczas wiosennego przycinania drzew i krzewów. Warto na nim nie oszczędzać, dobry firmowy i ostry sekator potrafi wielokrotnie przyspieszyć pracę i oszczędzić nam sporo frustracji. Trzeba pamiętać by był czysty i dobrze naostrzony, zapobiegnie to nadmiernemu uszkadzaniu przycinanej rośliny i zakażeniu jej różnymi chorobami.
piła — niewielka piła ogrodowa do gałęzi pozwoli nam uporać się z grubszymi pędami bez narażania sekatora na uszkodzenie, dotyczą jej wszystkie zasady wymienione już przy sekatorze.
drabina aluminiowa — wielu z nas z oszczędności posługuje się jeszcze starymi drewnianymi drabinami niejednokrotnie odziedziczonymi po rodzicach czy nawet dziadkach. Często kończy się to wypadkiem, bo te sprzęty mają już swoje najlepsze lata za sobą i są zwyczajnie niebezpieczne. Warto więc zaopatrzyć się w coś nowoczesnego. Drabiny aluminowe Promag mają mogą być w tym wypadku dobrym rozwiązaniem, szczególnie że szeroka gama rozwiązań i rozmiarów pozwala dobrać coś do indywidualnych potrzeb.
maść ogrodowa — najczęściej pomijany element wyposażenia ogrodnika, a jednocześnie jeden z najważniejszych. nie wolno go pomijać, maść zabezpiecza odkrytą po cięciu tkankę drzewa przed zainfekowaniem grzybami i innymi chorobami.
Zdjęcie pochodzi ze strony Promag.pl
Kiedy tniemy?
Mimo iż cięć można dokonywać już w lutym to najlepiej robić to od połowy marca do końca kwietnie, ponieważ zbyt wczesne cięcie może doprowadzić do niezabliźnienia się ran i przemarznięcia pędów.
Co tniemy na wiosnę?
Warto pamiętać, że nie wszystkie drzewa i krzewy przycinamy na wiosnę.
Drzewa
W tym okresie głównie tniemy drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze, śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny.
Wiśnie i czereśnie tniemy dopiero latem po zbiorze owoców, pozwala to uniknąć wielu chorób drewna. Wiosną nie przycinamy również takich drzew jak: grab, katalpa, brzoza, wierzba, klon, buk, orzech.
Krzewy
Wiosną przycinamy również krzewy, które kwitną latem na pędach tegorocznych takie jak budleja, powojniki, róża, tawuła japońska, hortensja krzewiasta i bukietowa, ale już nie ogrodowa.
Nie przycinamy natomiast tych kwitnących latem np. azali, forsycji, migdałka, magnolii, hortensji ogrodowej, lilaka, kaliny koralowej, krzewuszki, tawuły.
Co z obciętymi gałęziami
Od kilu już lat na terenie Polski w większości miejsc, a szczególnie w miejskich ogrodach i ogródkach działkowych, nie wolno palić resztek roślin w tym i obciętych gałęzi. Co z nimi zatem robić? Najlepszy sposób to zastosowanie rozdrabniarki do gałęzi i wyrzucenie otrzymanego materiału do specjalnych pojemników na odpady zielone, można też wykorzystać tak uzyskany materiał do podsypania kwietników skalniaków itp. trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym ususzeniu resztek by nie gniły nam na rabatach.