Dlaczego na Mazurach pracuje coraz więcej pomp ciepła?
Mazury leżą na obszarze, który określa się Zielonymi Płucami Polski, a więc są jednym z najbardziej ekologicznych obszarów w całym kraju. Warmia i Mazury pochwalić się mogą czystszym niż w innych rejonach Polski powietrzem, a smog i inne zanieczyszczenia występują tu w zdecydowanie mniejszym natężeniu. Czyste powietrze jest zasługą między innymi technologii, która umożliwia, chociażby, ogrzewanie domów bez jednoczesnego generowania szkodliwych substancji do atmosfery. Technologia ta wykorzystuje odnawialne źródła energii, co jeszcze bardziej podkreśla jej ekologiczne walory. Mowa o pompach ciepła.
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii
Głównym zadaniem pomp ciepła jest zapewnienie optymalnej dla mieszkańców temperatury wewnątrz domu. Tradycyjnie rolę grzewczą pełnią instalacje, które wykorzystują energię z paliw stałych (węgla kamiennego, ekogroszku, pelletu, brykietów drzewnych) lub gazu, np. w bardzo popularnych piecach kondensacyjnych. W przypadku zaś pomp ciepła, jedynym źródłem otrzymywanego ciepła są odnawialne źródła energii.
- Pompy ciepła typu powietrze-woda czerpią energię z powietrza. Jest to możliwe dzięki jednostce zewnętrznej z wentylatorem, który sprawia, że nawiewane powietrze w dalszej kolejności przekształcane jest na ciepło do ogrzania pomieszczeń w domu.
- Pompy ciepła typu woda-woda pobierają energię z wód głębinowych. W procesie poboru energii i przekształcania jej w ciepło do ogrzania domu pomaga fakt, że temperatura tych wód jest zawsze dodatnia i stała.
- Pompy ciepła typu grunt-woda energię czerpią spod powierzchni ziemi. Podobnie jak w przypadku wodnych pomp ciepła, na odpowiedniej głębokości temperatura jest stała, dodatnia, co ułatwia gospodarowanie ciepłem w instalacji pompy ciepła.
Świadomych ekologicznie mieszkańców Mazur jest coraz więcej, a edukacja ekologiczna coraz bardziej uczula na problemy cywilizacyjne, związane, po pierwsze, z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a po drugie, z kurczącymi się zasobami nieodnawialnych źródeł energii. Aby otrzymać węgiel, potrzebny jako paliwo do pieca, trzeba go najpierw wydobyć. Wydobywanie węgla należy do prac niebezpiecznych dla zdrowia, ale nawet jeśli pominąć ten istotny aspekt, to wciąż pozostaje kwestia coraz bardziej wyeksploatowanych złóż. Zasoby węgla kurczą się ekspresowo, szacuje się, że te dostępne aktualnie będą mogły być eksploatowane przez około dwie dekady. Z kolei konieczność poszukiwania nowych złóż pociąga za sobą również ryzyko nieopłacalności całego procesu. Nie dziwi zatem fakt, że samowystarczalne pompy ciepła są tak entuzjastycznie przyjmowane i stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych instalacji grzewczych.
Pompy ciepła — nowa jakość nie tylko ogrzewania
O pompach ciepła mówi się najczęściej w kontekście ogrzewania. Niemniej, pompy ciepła w Olsztynie, Ełku czy w Białymstoku na Podlasiu przyczyniają się nie tylko do zapewnienia komfortu cieplnego, ale produkują ciepłą wodę użytkową przy bardzo niskich kosztach. Jak to możliwe? Firma Thermia opatentowała tzw. technologię Gorącego Gazu, dzięki której podgrzewanie c.w.u. do celów domowych następuje przy okazji podgrzewania wody, trafiającej do instalacji grzewczej. Produkcja c.w.u. w ilości nawet 545 litrów przy jednorazowym poborze o temperaturze 40 st C na wylewce zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego gospodarstwa domowego. W pompach ciepła Thermia opatentowano również technologię TWS (z ang. Tap Water Stratification, Termiczne Uwarstwienie wody) umożliwiające warstwowe podgrzewanie wody, co wpływa na to, że c.w.u. uzyskiwana jest jeszcze szybciej i wydajniej. Efekt? Rachunki za ciepłą wodę mogą w skali miesiąca obniżyć się nawet o 30%!
Dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła
W kontekście faktu, że na Mazurach pojawia się coraz więcej pomp ciepła, nie można pominąć też aspektu dofinansowań. W ramach rządowego programu pod nazwą Czyste Powietrze, wszyscy ci, którzy zdecydują się wymienić swój stary piec, kocioł, czy inne urządzenie grzewcze na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, mają możliwość wnioskowania o dofinansowanie, którego wysokość sięgać może kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dotacja obejmuje nie tylko zakup i montaż pompy ciepła, ale też demontaż poprzedniej nieefektywnej instalacji cieplnej. Dotacja otwiera drzwi wszystkim tym, którzy dostrzegają zalety pomp ciepła, jednak dotąd instalacja pompy ciepła we własnym domu pozostawała w sferze marzeń z uwagi na finanse. Wielu właścicieli domów dodatkowo decyduje się na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, w efekcie czego mogą odliczyć od podatku część kwoty wydanej na prace termomodernizacyjne.
Proekologiczne zalety pomp ciepła, fakt, że oprócz ogrzewania przyczynić mogą się do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz szeroki wachlarz wsparcia finansowego to główne powody, dla których pompy ciepła coraz gęściej pokrywają mapę Mazur. Stanowi to optymistyczną prognozę na przyszłość. Pozostaje tylko liczyć na to, że tendencje te trwać będą jeszcze długo, dzięki czemu Mazury staną się nowoczesnym obszarem ekologicznego gospodarowania energia cieplną.