Przedstawiciele Olsztyńskiego Marszu Równości apelują w sprawie nadania tramwajom w Olsztynie patronatu zasłużonych dla historii miasta kobiet
8 marca w Polsce obchodzony jest Dzień Kobiet. Podczas tego święta coraz częściej odchodzi się od tradycji wręczania kobietom goździków i rajstop, a skupia się na: wspominaniu kobiet, które przyczyniły się na przykład do tego, że dziś kobiety mogą uczyć się albo pracować; ich teraźniejszej sytuacji w Polsce; czy dyskusji o ich prawach reprodukcyjnych – informują przedstawiciele Olsztyńskiego Marszu Równości.
Przyglądając się sposobom upamiętniania kobiet w Olsztynie, grupa Olsztyńskiego Marszu Równości zwróciła uwagę na to, że w mieście mało jest ulic mających swoje patronki (zaledwie 20 z 579) czy pomników upamiętniających kobiety.
Zaapelowała więc do Prezydenta Miasta Olsztyna Piotra Grzymowicza, aby – wzorem takich miast jak Gdańsk, Elbląg czy Bydgoszcz – wprowadzić tradycję nadawania tramwajom patronek i patronów, i w ten sposób upamiętniać wybitne osoby związane z regionem i jego historią, a w związku z celebracją Dnia Kobiet, tę tradycję rozpocząć od nadania imion zasłużonych dla regionu kobiet.
– Na stronie MPK Olsztyn jest informacja o 15 tramwajach. – mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. – W apelu proponujemy 11 patronek, zasłużonych dla historii miasta kobiet związanych z Warmią i Mazurami, które można upamiętnić poprzez nazwanie tramwajów ich imieniem.
– Tramwaje w Gdańsku mają nazwy osób im patronującym przy numerze taboru. W ich środku są tabliczki z krótkimi informacjami o historii tych osób – powiedziała Michalina Chraplewska z Olsztyńskiego Marszu Równości. – Warto to wykorzystać do szerzenia wiedzy o kobietach, które przysłużyły się dla naszego regionu.
Treść apelu: