Wystawa fotograficzna „Kolory Atakamy” Marka Hasso-Agopsowicza
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wystawę fotograficzną „Kolory Atakamy” Marka Hasso-Agopsowicza.
Wystawa zawiera zdjęcia wykonane w 2019 roku podczas 7-tygodniowej wędrówki autora z żoną po Ameryce Południowej. Na pograniczu Chile i Boliwii położone jest jedno z najsuchszych i najbardziej nieprzyjaznych miejsc na Ziemi – pustynia Atakama. Pustynia długa na 1000 km i szeroka na 100 km położona jest na wysokościach 2000-4900 m n.p.m. Otoczona jest górami, a jej krajobraz urozmaicają wulkany sięgające ponad 6000 m n.p.m., gejzery, solniska i kolorowe laguny, które są miejscem występowania ptactwa – siewek, kaczek i różowych flamingów. Roślinność, porosty, kolczaste krzewy i sukulenty, niezbędną do wzrostu wilgoć czerpią z występującej tu mgły. Na pustyni znajdują się bogate złoża mineralne saletry chilijskiej, soli kamiennej, rudy żelaza, miedzi, ołowiu uranu, kobaltu, srebra, a także złota.
Wszystko to sprawia, że krajobraz Atakamy jest urozmaicony i niezwykle kolorowy. To właśnie urzekło autora, a swoimi przeżyciami dzieli się za pośrednictwem fotografii.
Marek Hasso-Agopsowicz urodził się w 1948 roku w Gdańsku, od 1952 roku mieszka w Olsztynie. Studiował na Politechnice Warszawskiej, pracował w biurze projektów, w wykonawstwie, a następnie przez 36 lat jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Fotografować zaczął w wieku 10 lat, później działał jako fotoreporter na Politechnice Warszawskiej i współpracownik tygodnika „itd”. W 1979 roku praktycznie zakończył ambitną działalność fotograficzną. Do fotografii powrócił w roku 2012, tuż przed emeryturą. Wstąpił do Koła Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie oraz Akademickiej Rezerwy Twórczej UWM w Olsztynie. Przez 2 lata był członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR w Olsztynie. Prezentował zdjęcia na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W 2020 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu RP, a także FIAP (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej) uzyskując tytuł AFRP i AFIAP.
5-18 lutego 2021 r.
Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
17 lutego 2021 r., godz. 14.00
Spotkanie on-line z autorem wystawy na Facebooku WBP w Olsztynie.
https://www.facebook.com/pg/WBPOlsztyn