Polecane artykuły

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest wentylacja w budynku. Jej wadliwe działanie może nieść za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Należy zwrócić szczególną uwagę, że obecnie model budownictwa stawia na szczelne, zamknięte pomieszczenia, które mają za zadanie być energooszczędne. W takich sytuacjach tradycyjny rodzaj wentylacji grawitacyjnej po prostu nie działa, jeśli nie dojdzie do rozszczelnienia chociażby okna, co umożliwi wymianę powietrza. Jednak może to być nieco utrudnione, zwłaszcza w porze zimowej, gdy temperatury na zewnątrz spadają mocno poniżej zera. Rozwiązaniem problemu staje się wówczas rekuperacja. Czym ona jest i jak działa?.

Czym jest rekuperacja?

Samo słowo rekuperacja pochodzi od angielskich słów- recuperation, mechanical ventilation with heat recovery. Oznacza to nic innego jak proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego pomieszczenia, przy wykorzystaniu jednego urządzenia, zwanego rekuperatorem. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, której głównym zadaniem jest dostarczenie świeżego, wolnego od zanieczyszczeń, przefiltrowanego powietrza, przy jednoczesnym usunięciu powietrza zużytego, w którym wyodrębnić można wysoką zawartość szkodliwego dwutlenku węgla. Dodatkowo rekuperacja ma za zadanie odzyskanie z powietrza ciepła i przetransportowanie go do pomieszczenia. Taka wymiana może zachodzić przez cały rok, bez względu na warunki panujące na zewnątrz i obejmować może wszystkie pomieszczenia. Nie będzie wymagane otwieranie okien, a także bez wykorzystywania energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia. Nie da się ukryć, że daje to ogromny komfort i obniżą rachunki w pomieszczeniach, gdzie dotąd funkcjonowała jedynie wentylacja grawitacyjna.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja działa na bardzo prostej zasadzie. Sercem całego układu jest rekuperator, jest to zarazem jedyne urządzenie, na które musimy znaleźć odpowiednio dużo przestrzeni. Wszystko zaczyna się właśnie od rekuperatora. To jego zadaniem jest pobranie świeżego powietrza, wolnego od zarazków i bakterii z zewnątrz. Jednak, szczególnie w zimę powietrze to będzie odznaczało się niską temperaturą. W tym momencie znów rekuperator wykonuje swoją pracę odpowiednio je ogrzewając. Drugim otworem wlotowym rekuperator odciąga zanieczyszczone i zużyte powietrze z wnętrza pomieszczeń. Następnie następuje swoista wymiana. Odessane powietrze zostaje wydalone na zewnątrz, a przed tym jest z niego odzyskiwana energia, natomiast czyste, pobrane z zewnątrz powietrze, trafia do naszego wnętrza.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*