Wiadomości

Powrót piwa Jurand to krok na drodze odrodzenia tradycji browarnictwa w Szczytnie

Mazurska Manufaktura Alkoholi zadebiutowała na rynku z kultowym piwem Jurand, stanowiącym powiew lokalnej historii. Powrót słynnego trunku ma przybliżyć firmę do długofalowego celu, jakim jest rewitalizacja ostatniego działającego browaru z grupy Browarów Warmińsko-Mazurskich i tym samym – odrodzenie lokalnej tradycji browarnictwa. Część dochodów ze sprzedaży Juranda zostanie przeznaczona właśnie na przywrócenie dawnej świetności słynnemu Browarowi w Szczytnie.  

Tradycja browarnictwa w Szczytnie sięga końca XVI wieku, kiedy to do miasta napłynęło wielu rzemieślników, którzy otrzymali prawa do warzenia piwa. W kolejnych stuleciach w mieście powstawało wiele browarów, a szczytnianie sukcesywnie rozwijali swoje rzemiosło i udoskonalali metodę warzenia. Przełomową datą dla historii lokalnego browarnictwa jest rok 1898, kiedy w mieście powstał Browar Zamkowy (niem. Schlossbrauerei Ortelsburg), założony przez Fryderyka Dauma, pochodzącego z rodziny browarników z kilkupokoleniową tradycją. Browar słynął z nowatorskich rozwiązań, nowoczesnego zakładu i w efekcie – z jakościowego piwa. Najbardziej rozpoznawalną marką było piwo „Edelhell”. Rodzina Daumów zarządzała browarem aż do 1945 roku. Po wojnie zakład został przejęty przez Skarb Państwa i rozwijał produkcję do czasu kolejnych zmian ustrojowych. Po 1989 roku narodziły się Browary Warmińsko-Mazurskie, obejmujące zakłady w Szczytnie, Olsztynie oraz Biskupcu. Dwa lata później do nazwy Spółki dodano nazwę „Jurand”. Piwa znane pod marką “Jurand” produkowano w Szczytnie do końca 2000 roku, a w ostatnim działającym zakładzie w Olsztynie, do 2007 roku.

Nowa era alkoholi mocnych

Od 2001 roku, w budynkach browaru w Szczytnie zadomowiła się spółka Tarpan Fabryka Likierów, która rozpoczęła produkcję alkoholi mocnych. Została ona przejęta w październiku 2016 roku przez Jakuba Gromka, który rozpoczął trwającą niemal dwa lata gruntowną restrukturyzację firmy. Pozwoliła ona m.in. na zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu i rozszerzenie portfela o wysokoprocentowe wyroby kraftowe. Tak powstała Mazurska Manufaktura Alkoholi, której właściciele poszli o krok dalej i poza alkoholami mocnymi, postanowili wskrzesić w Szczytnie tradycję browarnictwa.

Powrót Juranda, czyli tęsknota za tradycją

Efektem tych działań jest powrót kultowego piwa Jurand, które pojawi się w sprzedaży detalicznej  już 26 lipca, a w międzyczasie jego pierwsze rozlewy degustacyjne są już dostępne w lokalnych pubach w Szczytnie. Powrót słynnego piwa, z rycerzem ciężkiej jazdy na etykiecie, to zwieńczenie wielomiesięcznych starań, dzięki którym Mazurska Manufaktura Alkoholi została właścicielem marki oraz receptury trunku. Spółka długo szukała również zakładu, który wyprodukuje słynne piwo na bazie pozyskanej receptury. Ostatecznie wybór padł na browar Kościerzyna, jako że ma on taką samą instalację, jak ta, która w niedalekiej przyszłości ma zostać zamontowana w Browarze w Szczytnie.

Ambitne plany na przyszłość

Powrót Juranda to element długofalowego planu przyjętego przez Jakuba Gromka. – Naszym głównym celem jest rewitalizacja Browaru w Szczytnie, przywrócenie mu dawnej świetności. Wierzymy, że uda nam się to osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu na rynek Juranda, jako że część dochodu z jego sprzedaży przeznaczymy właśnie na rewitalizację – mówi Jakub Gromek. – Poza uruchomieniem zakładu i produkcją Juranda w naszych budynkach, chcemy stworzyć tu hotel ze strefą wellness&SPA. Dzięki temu ożywimy nie tylko lokalną tradycję browarnictwa, ale także przyciągniemy na miejsce turystów. W końcu nasz szczycieński zakład to ostatni z działających Browarów Warmińsko-Mazurskich, jak również architektoniczna perełka wpisana do rejestru zabytków – dodaje Jakub Gromek.

Piwo Jurand pojawi się na półkach sklepowych w lipcu. Na początku dostępne będą dwa rodzaje trunku – pils oraz piwo pszeniczne. Będzie je można nabyć w butelce 0,5 l.

 

O firmie

Mazurska Manufaktura Alkoholi to spółka produkująca alkohole mocne w kilku segmentach rynku i kilku rodzajach asortymentów, w tym alkohole kraftowe. Firma ma swoją siedzibę ma w Szczytnie, w ponad 100-letnim browarze który wpisany jest na listę zabytków Warmii i Mazur. Spółka działa w oparciu o tradycyjne receptury i najwyższe wymagania jakościowe. W procesie produkcji korzysta z własnych, najczystszych mazurskich  ujęć wody. Wśród flagowych produktów firmy można wymienić wódkę Bielik rzemieślniczy produkt klasy premium wyróżniony m.in. w konkursie Superior Taste Award w Brukseli, jak również Wódkę z Mazur stanowiącą wizytówkę regionu i Advocat w 100 proc. naturalny likier jajeczny. W wyniku kampanii crowdfundingowej realizowanej od kwietnia do lipca br. Spółka pozyskała aż 2,54 mln zł od ponad 1000 akcjonariuszy, co daje jej 5. miejsce w historii największych emisji na platformach equity crowdfundingowych. Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie Mazurskamanufaktura.pl.

Źródła:
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/22586,szczytno-zabytkowe-budynki-browaru-z-xix-wieku.html
http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Browar_w_Szczytnie
http://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/2018/04/browar-zamkowy-w-szczytnie.html
Źródło: mat. prasowe

Komentarz

  1. ten Jurand to nie ma nic wspólnego ze starym Jurandem piwo smakuje jak wszystkie regionalne robione w tym browarze jak coś się nie zmieni to dobrej przyszłości się nie spodziewam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*