Zobacz listę projektów, które będą walczyć o realizację w ramach IV edycji OBO
Zakończyła się weryfikację projektów zgłoszonych do IV edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na głosy mieszkańców czeka 135 zgłoszonych projektów zintegrowanych i osiedlowych. Głosowanie nad złożonymi przez mieszkańców propozycjami odbędzie się we wrześniu.
Nowością tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego są projekty zintegrowane, które zastąpiły projekt ogólnomiejski. Łącznie zrealizowane zostaną cztery propozycje warte 300 tysięcy złotych każda. Zostaną wyłonione z 30 zgłoszonych przez mieszkańców projektów. Kolejna nowość to kwota, jaką Urząd Miasta przeznacza na OBO – Wzrosła pula pieniędzy przeznaczonych do decyzji mieszkańców.
– W poprzednich edycjach nasi mieszkańcy pokazali, że partycypacja społeczna jest potrzebna i że chcą decydować o dystrybucji określonej puli środków publicznych – podkreśla Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – Cieszy nas zainteresowanie olsztynian i dlatego oddajemy do ich dyspozycji w sumie 3 730 000 złotych. To o 200 000 złotych więcej niż rok temu.
Projekty, które zaprezentowali mieszkańcy są bardzo różnorodne. Nie wszystkie niestety przeszły weryfikację formalną. Zespół Opiniujący, który spotkał się 1 lipca sprawdzał min. czy wnioski obejmują tereny leżące w gminie Olsztyn, czy koszty mieszczą się w zakładanym budżecie i czy są zgodne z prawem.
– Mieszkańcy mogą głosować na 135 projektów, z czego 105 to projekty osiedlowe. To oznacza, że na każde osiedle przypada średnio 9 propozycji – podsumowuje Aneta Szpaderska dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego – niestety 33 wnioski zmuszeni byliśmy odrzucić ze względów formalnych. Ale tych wnioskodawców, których projekty przeszły zapraszamy do promowania swoich pomysłów.
Kampania informacyjna i promocja projektów trwa do 4 września. Kilka dni później, 8 września rozpocznie się głosowanie na, które potrwa do 18 września. Wyniki poznamy 30 września.
Lista projektów zintegrowanych [plik PDF]
Lista projektów osiedlowych [plik PDF]
Ideą budżetu obywatelskiego jest włączenie mieszkańców w świadome współdecydowanie o wydatkach gminy. Przypomnijmy, że w III edycji OBO łącznie wpłynęły 152 propozycje projektów osiedlowych i 49 propozycji projektów ogólnomiejskich. Do głosowania skierowano 111 projektów osiedlowych oraz 29 projektów ogólnomiejskich.
Zasady IV edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego