Olsztyńskie Lato Artystyczne 2013 – Program
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przedstawił program Olsztyńskiego Lata Artystycznego 2013. Gwiazdą lata będzie legendarna grupa, dziedzictwo kulturalne Kuby – Orchestra Buena Vista Social Club® oraz Omara Portuondo & Eliades Ochoa.
Kalendarium Imprez OLA 2013
(Program może ulec zmianie)
12 maja (niedziela) godz. 15.00
Osiedle Jaroty – Desant Kulturalny OLA
19 maja (niedziela) godz. 10.00
Lotnisko Dajtki – Majówka Lotnicza: Desant Kulturalny OLA
W programie m.in. : koncerty the Lollipops, Szantaż, Kabaret Z Nazwy, Karuzela Kultury
współorganizacja: Club Rotary Olsztyn, Aeroklub Warmińsko – Mazurski
26 maja (niedziela)
Park Jukubowo, Zatorze – Desant Kulturalny OLA
współorganizacja: Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo”
16 czerwca (niedziela)
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Zatańcz z klasą – Olimpijska Szkółka Tańca i Dobrych Manier
Impreza dla tańczącej młodzieży, integrująca środowisko młodych tancerzy w Olsztynie oraz pokazy.
16 czerwca (niedziela) godz. 12.00
Ulica Dąbrowszczaków – IV Święto Ulicy Dąbrowszczaków
Już po raz czwarty Miejski Ośrodek Kultury wraz z partnerami i mieszkańcami miasta będzie świętował na jednej z najpiękniejszych ulic Olsztyna. Ulica Dąbrowszczaków ponownie stanie się miejscem zabaw, pikników, występów artystycznych i innych atrakcji dla całej rodziny.
19 czerwca (środa) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
I Letnia Sesja Śmiechoterapii: Kabaret Moralnego Niepokoju
bilety: 40 zł
W ciągu dwóch pierwszych lat istnienia Kabaret Moralnego Niepokoju dwukrotnie zdobył Grand Prix podczas Przeglądu Kabaretów Amatorskich PaKA (1996-1997)! W kolejnych latach grupa zdobyła dużą popularność, głównie dzięki częstym występom w telewizji oraz błyskotliwym tekstom Roberta Górskiego. Ponadto KMN tworzą: Mikołaj Cieślak, Przemysław Borkowski, Rafał Zbieć, a od czerwca 2012 roku także popularna aktorka Magdalena Stużyńska-Brauer.
Kabaret słynie też z dużej różnorodności prezentowanych skeczy i programów. To bez wątpienia jedna z najpłodniejszych grup kabaretowych w Polsce. W emitowanym w latach 2003-2006 w Telewizji Polskiej autorskim programie satyrycznym pt. „Tygodnik Moralnego Niepokoju” co tydzień prezentowane były premierowe skecze! Komicy skupiają się głównie na sprawach społecznych, zwłaszcza na absurdach życia codziennego. Nie stronią też od polityki. Corocznie rozśmieszają miliony Polaków, corocznie są też gospodarzem Kabaretowej Nocy Listopadowej. A już w czerwcu wystąpią w Amfiteatrze im. Czesława Niemena podczas pierwszej w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego Letniej Sesji Śmiechoterapii!
21 czerwca (piątek)
Fête de la Musique – Święto Muzyki na 660-lecie Olsztyna
Skwery, parki, place, przystanki, deptaki, przejścia, balkony – wszędzie tam można „robić muzykę”. Spontanicznie, energetycznie, dla innych, dla siebie i dla miasta. Oryginalna nazwa w języku francuskim, „Fête de la Musique”, jest grą słów, homofonem wyrażenia „Faites de la musique!” (pol. Róbcie muzykę!), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.
22 czerwca (sobota)
Ulica Wilczyńskiego – Święto Ulicy Wilczyńskiego
organizator: Rada Osiedla Jaroty, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
23 czerwca (niedziela)
Lotnisko Gryźliny – VI Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach
organizacja: Starostwo Powiatowe w Olsztynie
23 czerwca (niedziela) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena – Finałowy koncert Olsztyńskich Warsztatów Gospel oraz występ zespołu
Trzecia Godzina Dnia
24 czerwca (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
24 czerwca (poniedziałek) godz. 18.00
Galeria Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13
ART FINAŁ – V doroczny przegląd prac powstałych podczas warsztatów prowadzonych w ramach CSW MOK
24 czerwca (poniedziałek) godz. 19.00
Kościół Ewangelicko-Augsburski – Koncert Pro Musica Antiqua
26 czerwca (środa) godz. 21.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena – Kino Amfiteatr – komedia bez biletu
27 czerwca – 3 lipca (czwartek-środa)
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum Warmii i Mazur
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”
organizacja: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
3 lipca (środa) godz. 21.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena – Kino Amfiteatr – kryminał bez biletu
Bazylika kontrkatedralna Św. Jakuba (niedziele) – XXXV Olsztyńskie Koncerty Organowe
Olsztyńskie Koncerty Organowe z udziałem uznanych wirtuozów polskich i zagranicznych to niezwykła okazja, by cieszyć się pięknem muzyki klasycznej w zabytkowym, gotyckim wnętrzu Bazyliki kontrkatedralnej Św. Jakuba
4-6 lipca (czwartek-sobota)
Amfiteatr im. Czesława Niemena, Scena Staromiejska, Targ Rybny
Międzynarodowy Festiwal XXII Olsztyńskie Noce Bluesowe
bilety: 25 zł (jednodniowy) / 40 zł (karnet)
Tegoroczne, XXII Olsztyńskie Noce Bluesowe (5-6 lipca) to nie mniej krajowych i zagranicznych gwiazd, wspaniałych wrażeń i niecodziennej atmosfery, niż publiczność zdążyła się przyzwyczaić podczas poprzednich edycji festiwalu. Ana Popovic, Sharrie Williams, Boney Fields – te nazwiska mówią same za siebie. Podczas Nocy na dwóch scenach wystąpi ponad 70 artystów, skupionych w 13 rewelacyjnych bluesowych formacjach. Wśród gwiazd, które najjaśniej zabłysną w Amfiteatrze im. Czesława Niemena, są: popularna i ceniona na całym świecie Ana Popovic w doborowym towarzystwie The Mo’Better Love Band, zwana księżniczką rockin’ gospel bluesa Sharrie Williams z grupą The Wiseguys, rewelacyjny Boney Fields & The Bone’s Project oraz Sławek Wierzcholski na jednej scenie z Nocnym Big-Bandem – jedyny taki koncert w 2013 roku! Tradycyjnie na otwartej scenie odbędą się popołudniowe koncerty z cyklu „Twój Blues poleca” z udziałem czołowych zespołów kategorii „Odkrycie Roku” ankiety Blues Top 2012 kwartalnika „Twój Blues”. Ponadto przeddzień festiwalu przyniesie niezwykle ciekawe bluesowe intro – utwory Tadeusza Nalepy, z okazji 70. urodzin mistrza, we własnych interpretacjach przedstawi Olsztyńska Formacja Siła Bluesa. Tak więc nadchodzące Olsztyńskie Noce Bluesowe to trzy soczyste muzycznie wieczory, których niezwykły klimat zachwyci nawet najbardziej wymagających miłośników bluesa. Już dziś zachęcamy do zapoznania się z programem i uczestnictwa tej legendarnej imprezie!
7 lipca (niedziela) godz.15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
7 lipca (niedziela) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Gwiazda Lata: Orchestra Buena Vista Social Club® feat. Omara Portuondo & Eliades Ochoa
bilety: 60 zł
Orchestra Buena Vista Social Club to kwintesencja latynoskiej muzyki, dziedzictwo kulturalne Kuby, marka znana dziś na całym świecie. Przyjdź, zobacz i posłuchaj! Daj się porwać gorącym rytmom kultowego „Chan, Chan”, wzrusz się przy cudownym bolero „Silencio”! Z zespołem wystąpią pierwsza dama muzyki kubańskiej – Omara Portuondo oraz wybitny gitarzysta Eliadas Ochoa.
8 lipca (poniedziałek) godz. 18.00
Muzeum Warmii i Mazur – Koncert Pro Musica Antiqua
9 lipca (wtorek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena – Olsztyńska Ofensywa Muzyczna: koncert zespołu Afromental
bilety: 20 zł
R&B, hip-hop, soul i reggae w jednym? Tylko Afromental! Grupa, z której olsztyniacy mogą być szczególnie dumni wystąpi w amfiteatrze z nie gorszą niż zwykle energią i poczuciem humoru. Po niemal dziesięciu latach istnienia zespół nie stracił nic na swojej żywotności, wręcz przeciwnie – z każdym rokiem muzycy są coraz bardziej znani i cenieni w Polsce i na świecie.
R&B, hip-hop, soul i reggae w jednym? Tylko Afromental! Grupa, z której olsztyniacy mogą być szczególnie dumni wystąpi w Amfiteatrze im. Czesława Niemena z nie gorszą niż zwykle energią i poczuciem humoru. Po niemal dziesięciu latach istnienia zespół nie stracił nic na swojej żywotności, wręcz przeciwnie – z każdym rokiem muzycy są coraz bardziej znani i cenieni w Polsce i na świecie. Afromental wyróżnia nie tylko pełna świeżości muzyka, ale także niezwykle bogaty skład – obecnie grupę tworzy sześciu muzyków: Wojciech Łozowski (wokal), Tomasz Lach (wokal), Bartosz Śniadecki (instrumenty klawiszowe), Tomasz Torres (perkusja), Wojtek Witczak (gitara basowa) oraz Aleksander Milwiw-Baron (gitara). Zapraszamy wszystkich fanów grupy oraz tych, którym „I’ve Got What You Need”, „Play 4 Love” czy „Radio Song” wpadły w ucho. Gwarantujemy świetną zabawę przy pełnej życia muzyce!
Olsztyńska Ofensywa Muzyczna to cykl koncertów, przybliżający mieszkańcom Olsztyna zespoły pochodzące z ich miasta. Wywodzą się z różnych nurtów, mają różne dokonania i łączy je to, że warto je znać.
10 lipca (środa) godz. 18.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
V Ogólnopolski Festiwal Parodii i Pastiszu PARODIOLA pod hasłem „Z Kopernikiem w tle”
Gwiazda wieczoru: Ireneusz Krosny
bilety: 10 zł
O zaszczytne Grand Prix i uznanie olsztyńskiej publiczności walczyć będą kabarety z całej Polski. Gwiazdą piątej już „Parodioli” będzie Ireneusz Krosny – niezwykle utalentowany i zabawny autor pantomimicznych spektakli komediowych.
Tego lata festiwal „Parodiola” obchodzi swój mały jubileusz – bawimy i parodiujemy już po raz piaty! Tradycyjnie o zaszczytne Grand Prix i uznanie olsztyńskiej publiczności walczyć będą kabarety z całej Polski. Kto przetrwa niemiłosierny atak humorem wszystkich pretendentów do parodiowego i pastiszowego tronu, z pewnością pęknie ze śmiechu podczas występu gwiazdy wieczoru – Ireneusza Krosnego! Autor niezwykle zabawnych spektakli komediowych potrafi rozbawić do łez bez choćby jednego słowa. Wystarczy czarny kostium, poczucie humoru i ogromna kreatywność, której z pewnością najpopularniejszemu w Polsce mimowi nie brakuje. – Krosny obserwuje człowieka z jego śmiesznością, chaplinowską naiwnością i absurdem. Sam w sobie jest teatrem bez słowa fascynującym! Ujmującym od pierwszego gestu – przekonuje Jerzy Stuhr. Jest tylko jeden sposób, by się przekonać. Do zobaczenia podczas pełnej śmiechu „Parodioli”!
Ogólnopolski konkurs dla grup kabaretowych, które poszukują nowych form wypowiedzi. Festiwal to także możliwość podnoszenia umiejętności warsztatowych w kontakcie z już uznanymi twórcami kabaretu.
11 lipca (czwartek) godz. 18.00
haloGaleria MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
„Velum” – wernisaż wystawy grafiki i fotografii Izy Jaśniewskiej
11 lipca (czwartek) godz. 10.00 – 15.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Organizator: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
12 lipca (piątek) godz. 19.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Koncert „Mocni w Wierze”
Młodzi Janowi Pawłowi II
Widowisko multimedialne, poświęcone pamięci Jana Pawła II.
13-14 lipca (sobota-niedziela)
Stare Miasto
Europejskie Dni Kultury i Sztuki Ulicznej BRUK FESTIVAL
14 lipca (niedziela) godz. 15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
15 lipca (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
15 lipca (poniedziałek) godz. 20.00
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Koncert Pro Musica Antiqua
16 lipca (wtorek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Koncert Michała Urbaniaka i Tie Break
bilety: 20 zł
Kultowa jazzowa formacja i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków na jednej scenie – Michał Urbaniak oraz Tie Break w składzie: Marcin Pospieszalski, Mateusz Pospieszalski, Janusz „Yanina” Iwański, Antoni „Ziut” Gralak, wystąpią w Amfiteatrze im. Czesława Niemena! Pierwszy skład grupy ukształtował się już w 1979 roku. Kilka miesięcy później zespół został laureatem krakowskiego Jazz Juniors i wrocławskiego Jazz nad Odrą. Choć trzon grupy pozostał niezmieniony, przez Tie Break przewinęło się wiele osób dobrze znanych z polskiej sceny muzycznej, m.in.: Włodzimierz Kiniorski, Sarandis Iovanudis, Kuba Majerczyk, Jorgos Skolias, Stanisław Soyka, Andrzej Urny, Andrzej Ryszka, Zbigi „Uhuru” Brysiak, Wojtek Konikiewicz, Aleksander Korecki i Zbigniew Wegechaubt. Dziś muzyka grupy wciąż brzmi bardzo świeżo i awangardowo, będąc jednocześnie mieszanką wielu stylów. Między innymi dlatego jej zaszufladkowanie sprawa krytykom tyle trudności.
Na scenie zespół Tie Break – kamień milowy nie tylko w kategoriach jazzu – muzycznie wesprze jeden z największych polskich jazzmanów. Michał Urbaniak, bo o nim mowa, pierwsze kroki stawiał w Łodzi. Gra na skrzypcach i saksofonie. Jest wybitnym kompozytorem, także muzyki filmowej – wzbogacił artystycznie aż 25 filmów. Prowadzi też własne studio nagrań UBX w Nowym Jorku, gdzie mieszka od przeszło 30 lat. Były mąż światowej sławy wokalistki Urszuli Dudziak oraz ojciec Miki Urbaniak – obiecującej piosenkarki, która w swojej twórczości śmiało łączy jazz i R&B. Współtwórca polskiej szkoły jazzu w doborowym towarzystwie Tie Break to gwarancja niecodziennych muzycznych doznań, czystej przyjemności z doskonałego, niekoniecznie tradycyjnego jazzu.
17 lipca (środa)
Stare Miasto – Europejskie Dni Kultury i Sztuki Ulicznej BRUK FESTIVAL
18 lipca (czwartek) godz. 18.00
Galeria Amfilada MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
Przegląd twórczości olsztyńskiego okręgu ZPAP
18 lipca (czwartek) godz. 10.00 – 15.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Organizator: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
19 lipca (piątek) godz. 18.00
Galeria Rynek MOK, ul. Stare Miasto 24/25
Wernisaż wystawy fotografii Jan Jakowicki
19-20 lipca (piątek-sobota)
Stare Miasto, Amfiteatr im. Czesława Niemena
Trakt filmowy – Plenerowe, otwarte pokazy filmów.
21-27 lipca (niedziela-sobota)
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru WARMIA
współorganizacja: Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”
Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru to pokazy taneczne, barwne korowody i przemarsze oraz konkursy i przeglądy. Imprezę tradycyjnie rozpoczyna pochód wykonawców ulicami miasta. Uczestnikami festiwalu są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz zespoły pieśni i tańca.
22 lipca (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
22 lipca (poniedziałek) godz. 20.00
Bazylika kontrkatedralna Św. Jakuba – Koncert Pro Musica Antiqua
25 lipca (czwartek) godz. 10.00 – 15.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Organizator: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
25-28 lipca (czwartek-niedziela)
Amfiteatr im. Czesława Niemena, Stare Miasto
Dni Jakubowe pod hasłem „Olsztyn przedwczoraj, wczoraj i dziś”
Dni Jakubowe skupiają w sobie mieszankę nowoczesności i tradycji. Święto miasta łączy jarmark kupiecki z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, skierowanymi do różnych grup wiekowych. Podczas jubileuszowych Dni Jakubowych odbędzie się wielka parada historyczna. Do Olsztyna zjadą rekonstruktorzy, którzy przypomną najważniejsze wydarzenia z dziejów Olsztyna. Odbędzie się także turniej olsztyńskich osiedli. W programie nie zabraknie historycznych potyczek, średniowiecznego rzemiosła, muzyki dawnej oraz tej bardziej współczesnej w wykonaniu m.in. Czerwonego Tulipana, Orkiestry Wczorajszego Fasonu i inni. Chętnych uwiecznimy na wspólnym zdjęciu a tych którzy będą chcieli podzielić się wspomnieniami- nagramy.
(Szczegółowy program w przygotowaniu)
28 lipca (niedziela)
Koncert Lato z Radiem – Wystąpią m.in. Ania Wyszkoni i Blue Cafe
Organizator: UM Olsztyn
28 lipca (niedziela) godz.15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
29 lipca (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
31 lipca (środa) godz. 21.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena – Kino Amfiteatr – melodramat bez biletu
1 sierpnia (czwartek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Dzień Niemena: koncert Stanisława Soyki – W hołdzie Mistrzowi
bilety: 15 zł
Koncert Stanisława Soyki w hołdzie Niemenowi? Tylko w olsztyńskim Amfiteatrze im. Czesława Niemena! 1 sierpnia, w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, odbędzie się wyjątkowy, czarujący koncert z okazji Dnia Niemena. Największe przeboje Mistrza, w tym „Sen o Warszawie”, „Jednego serca” czy „Dziwny jest ten świat” w interpretacjach Soyki to gratka nie tylko dla miłośników twórczości obu panów. Nastrój podczas występu ukoi każde wrażliwe serce. W 2011 roku Soyka wydał album poświęcony twórczości Czesława Miłosza. W kwietniu poprzedniego roku ukazała się kolejna płyta pt. „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi”, którą wypełniły utwory Czesława Niemena. Na przygotowywanym od 12 lat krążku znalazło się dziesięć najbardziej znanych piosenek z repertuaru legendy polskiej muzyki. Artystę cechował nie tylko świetny głos czy sceniczny wizerunek. – Album ten powstał także po to, by wykazać, że Czesław Niemen był wybitnym kompozytorem – dodaje Soyka. Jak brzmi najnowszy album cenionego jazzmana na żywo, będzie można się przekonać już w sierpniu. Dzień Niemena to najlepsza ku temu okazja!
Od pięciu lat oddajemy hołd pamięci Czesława Niemena, wybitnego artysty, którego z Olsztynem łączyły liczne wątki osobiste i zawodowe. Organizatorzy starają się ukazywać ponadczasowość twórczości Niemena. Dlatego co roku w amfiteatrze jego imienia można podziwiać różnorodne projekty muzyczne, prezentujące muzykę wielkiego artysty.
1 sierpnia (czwartek) godz. 10.00 – 15.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Organizator: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
2 sierpnia (piątek)
Piknik astronomiczny przy Obserwatorium
3 sierpnia (sobota)
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego
organizacja: Starostwo Powiatowe w Olsztynie
4 sierpnia (niedziela)
Stadion Leśny – Przywróćmy Blask Stadionowi Leśnemu
organizacja: Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
4 sierpnia (niedziela) godz.15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
5 sierpnia (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
7 sierpnia (środa) godz. 21.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Kino Amfiteatr – horror bez biletu
8 sierpnia (czwartek) godz. 18.00
haloGaleria MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
„Księga Złego i Dobrego” – wernisaż wystawy rysunku Małgorzaty Waszczuk
8 sierpnia (czwartek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
II Letnia Sesja Śmiechoterapii: Kabaret Paranienormalni
bilety: 40 zł
Kabaret Paranienormalni to czterech żartownisiów: Igor, Robert, Rafał i od niedawna Michał. Powstał w 2004 roku w Jeleniej Górze, jak twierdzą jego członkowie, z woli niebios i determinacji Igora, szerszej publiczności znanego jako zaskakująco inteligentna blondynka, Mariolka. Robert to najlepszy głos w kabarecie, Rafał instruktor teatralny. Natomiast Michał to aktor, reżyser i wielki miłośnik majonezu. Nie uprawiają satyry politycznej, ale bacznie obserwują otaczającą ich przyrodę, zjawiska obyczajowe i społeczne, fenomeny popkultury. Czasem grają w kameralnych warunkach, częściej jednak na dużych imprezach, także plenerowych. Gdziekolwiek są, chwalą się licznymi nagrodami, które w trudach upolowali. Najczęściej wspominają o Grand Prix podczas gdańskiego Festiwalu Dobrego Humoru w 2005 roku i zaczytanym Tytule Świta, otrzymanym dwa lata później.
8 sierpnia (czwartek) godz. 10.00 – 15.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Organizator: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
9-11 sierpnia (piątek-niedziela)
Amfiteatr im. Czesława Niemena, Stare Miasto, przestrzeń miejska
XIII Olsztyńska Trzydniówka Teatralna
Impreza, co roku przybliża to, co dzieje się na otwartych scenach teatralnych w całym kraju. Spektakle dobierane są tak, by pokazać różnorodne formy teatralne – od akcji ulicznych po monumentalne widowiska plenerowe. Znakomite recitale aktorskie, działania performatywne, koncerty muzyki teatralnej, miasteczko teatralne dla dzieci, widowiska i spektakle plenerowe – na stałe wpisały się już w standard programowy imprezy. Podczas Trzydniówki w niedzielę odbędzie się także Deserek Kulturalny.
10 sierpnia (sobota)
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Olsztyńska Trzydniówka Teatralna: Krystyna Janda
Spektakl muzyczny pt. Biała bluzka
bilety: 40 zł
11 sierpnia (niedziela)
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Olsztyńska Trzydniówka Teatralna: Cezary i Katarzyna Żak
bilety: 15 zł
11 sierpnia (niedziela) godz.15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
12 sierpnia (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
13 sierpnia (wtorek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Olsztyńska Ofensywa Muzyczna: koncert zespołu Enej
bilety: 20 zł
Zespołu Enej nie trzeba dziś w Polsce nikomu przedstawiać. W niemal każdej rozgłośni radiowej codziennie prezentowane są największe przeboje grupy. Kto nie słyszał takich popularnych piosenek, jak „Radio Hello” czy „Skrzydlate Ręce”? Jak każdy singiel, tak każdy koncert Enej cieszy się ogromną popularnością – publiczność ukochała sobie pełne wigoru, radosne występy muzyków z Olsztyna. To właśnie tu zespół stawiał swoje pierwsze kroki, z których najśmielszym był występ podczas Kortowiady w 2007 roku. Już kilka miesięcy później ukazał się debiutancki album grupy pt. „Ulice”. Jednak to dopiero wydana w 2011 roku płyta „Folkorabel” doczekała się statusu złotej. Od tamtej pory na zespół czekały same sukcesy. Enej zagrał na dużej scenie podczas Przystanku Woodstock, pokonując tym samym aż 700 formacji. Nie marnując czasu, młodzi artyści zgłosili się do programu telewizji Polsat „Must Be The Music. Tylko Muzyka”. Jeszcze przed finałem wygraną mięli w kieszeni – utwór „Radio Hello” można było usłyszeć w większości stacji radiowych w Polsce. Przebój stał się hitem lata 2011. Kolejne miesiące to m.in.: Sopot Top-Trendy Festival, Heineken Open’air Festival, XVII Przystanek Woodstock oraz „Superpremiery 2012” podczas festiwalu w Opolu. Żywiołowa, folkowa, szczególnie ukraińska twórczość grupy zdominowała polską scenę muzyczną. Enej wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych i najaktywniejszych polskich zespołów. Będzie można się o tym przekonać w połowie sierpnia w Amfiteatrze im. Czesława Niemena!
15 sierpnia (czwartek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Biesiada Romska: Hitano i Przyjaciele
Kiedy 30 lat temu Adam Fedorowicz powołał do życia zespół Hitano, nikt nie spodziewał się, że po kilku latach będzie to jedna z nielicznych grup w Polsce, grających tradycyjną muzykę romską. Dziś podczas występów Hitano wciąż można cofnąć się w czasie i poczuć klimat prawdziwego taborowego grania, śpiewu i tańca przy ognisku!
Mówią o sobie, że są zespołem rodzinnym, wielopokoleniowym, o bogatej tradycji i doświadczeniu. – Mamy swój własny styl, nie naśladujemy innych romskich artystów. Dzięki wielkiemu talentowi Adama śpiewamy i wykonujemy jego własne kompozycje – mówią członkowie grupy. Adam Fedorowicz to wybitny muzyk. Piękne teksty i muzyka cygańska to właśnie jego dzieło. Tradycyjne instrumentarium, tradycyjna muzyka, tradycyjne pieśni… Hitano niejednokrotnie prezentował się i zdobywał laury na krajowych i zagranicznych festiwalach etnicznych. Podczas koncertów, zarówno tych dużych, jak i kameralnych, jest przyjmowany jednakowo serdecznie i gorąco. Także w Olsztynie, rodzinnym mieście zespołu!
16 sierpnia (piątek) godz. 21.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Festiwal Piosenki Inteligentnej BEZ LIPY: koncert Katarzyny Nosowskiej
bilety: 30 zł
Znana i ceniona, niezwykle charyzmatyczna wokalistka kultowej grupy Hey, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Paszportu Polityki i aż 20 Fryderyków!
Choć znana jest głównie jako wokalistka grupy Hey, od kilku lat wydaje własne płyty. Jako solistka zadebiutowała w 1996 roku albumem „Puk Puk”, który pełen komputerowych brzmień, zawierał materiał odległy od rockowej estetyki rodzimej formacji. Nowe wcielenie artystki przypadło do gustu zarówno publiczności, jak i krytykom. W kolejnych latach Nosowska wydała płyty: „Milena” (1998), „Sushi” (2000) oraz „UniSexBlues” (2007) – wspólny projekt z Marcinem Macukiem. Wszystkie zawierały materiał nieprzeciętny, ambitny i pełen znakomitych tekstów. Ostatni album niemal natychmiast otrzymał status Złotej Płyty, a trasa UniSexBlues Show okazała się pasmem szalonych i wielce energetycznych koncertów w prestiżowych polskich klubach. 22 sierpnia 2011 roku w radiowej Trójce po raz pierwszy został zagrany utwór „Nomada” – zapowiedź nowej, doskonałej płyty Kasi Nosowskiej zatytułowanej „8”. Charyzmatyczna wokalistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Paszportu Polityki i aż 20 Fryderyków (w tym 10 z grupą Hey). Niemal wszystkie jej single wspięły się do pierwszej dziesiątki Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Nagrywała m.in. z Renatą Przemyk, Markiem Dyjakiem, Kazikiem, Kukizem, Grabażem czy Voo Voo.
Formuła festiwalu zakłada otwartość na twórców oryginalnych, tworzących ambitną muzykę dla inteligentnych odbiorców. Na tym festiwalu liczy się słowo i przekaz, a nie oprawa i blichtr.
17 sierpnia (sobota) godz. 21.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Festiwal Piosenki Inteligentnej BEZ LIPY: koncert zespołu Armia
bilety: 15 zł
Legendarny, istniejący od połowy lat 80. zespół z pierwszym głosem Tomasza Budzyńskiego wykona typowy wyłącznie dla siebie, niezwykły rockowy spektakl.
Armia to niezwykły zespół. Powstał w połowie lat 80. wskutek zetknięcia się trzech niezwykłych osobowości: Tomasza Budzyńskiego z cenionej grupy Siekiera, Roberta Brylewskiego – gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela – oraz filozofa Sławomira Gołaszewskiego. Klasycznie rockowy repertuar od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, jednak przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof „Banan” Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie. Zespół wydał kilkanaście płyt, z których „Legenda” z 1990 roku i „Triodante” z 1994 roku zaliczane są do klasyki polskiego rocka.
Siła Armii tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną muzyką pełną rocka i folku, także muzyki klasycznej. Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela czy skrzypce sprawia, że Armia wciąż pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup, tworząc muzykę, którą nie sposób zaszufladkować.
Formuła festiwalu zakłada otwartość na twórców oryginalnych, tworzących ambitną muzykę dla inteligentnych odbiorców. Na tym festiwalu liczy się słowo i przekaz, a nie oprawa i blichtr.
18 sierpnia (niedziela) godz. 15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
19 sierpnia (poniedziałek) godz. 19.00
Spichlerz MOK, ul. Piastowska 13 – Teatralny Spichlerz
19 sierpnia (poniedziałek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
III Letnia Sesja Śmiechoterapii: kabaret Neo-Nówka
bilety: 40 zł
19 sierpnia (poniedziałek)
Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
Koncert Pro Musica Antiqua
23 sierpnia (piątek) godz. 18.00
Galeria Rynek MOK, ul. Stare Miasto 24/25 – Wernisaż wystawy rysunku Piotra Obarka
23 sierpnia (piątek) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena – Widowisko Muzyczne: Elvis Tribute Band
24 sierpnia (sobota)
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Wakacje z Nutkami
organizacja: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków
25 sierpnia (niedziela) godz. 9.00-16.00
Plac przy Hali Urania
Festyn „Pszczoły i miód”
Organizator: Rejonowe Koło Pszczelarzy
25 sierpnia (niedziela) godz. 15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
25 sierpnia (niedziela) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Gala Operowa: koncert Bogusława Morki i Eweliny Chrobak-Hańskiej oraz Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego
bilety: 30 zł
Bogusław Morka to wybitny polski śpiewak tenorowy, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Obdarzony pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym, pełnym blasku brzmieniu. Przez znawców uważany za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta! Karierę wokalną rozpoczął już jako student Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu profesora Michała Szopskiego. Na scenie zadebiutował zaś w 1984 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rolą Artura w „Łucji z Lamermoor”. Z Teatrem Narodowym związany był do 2005 roku. Choć specjalizuje się w operowym repertuarze, nie stroni od innych gatunków – wykonuje oratoria i pieśni, także partie operetkowe i musicalowe. Koncertuje i nagrywa z czołowymi orkiestrami zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W Olsztynie wystąpi w doborowym towarzystwie Eweliny Chrobak-Hańskiej (Opera Krakowska, Operetka Warszawska i Teatr Muzyczny „Roma”) oraz muzyków Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego! W programie największe przeboje muzyki światowej, w tym m.in.: „Czardasz Silvy”, „Baron Cygański” czy „Tango Jealousie”.
Letnia Gala Operowa to propozycja dla osób spragnionych wrażeń i emocji z sal koncertowych świata. Na scenie położnego u stóp gotyckiego zamku, olsztyńskiego amfiteatru, można zobaczyć największe gwiazdy polskiej muzyki operowej.
28 sierpnia (środa) godz. 20.00
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Olsztyńska Ofensywa Muzyczna: koncert zespołu Vader
bilety: 20 zł
Vader – niegdyś ignorowany przez polski biznes muzyczny, dziś szanowany i doceniany na świecie zespół. Tak w wielkim skrócie można opisać status tej niezaprzeczalnej legendy ekstremalnego metalu. Grupa powstała dokładnie 30 lat temu w Olsztynie, w czasach, w których metalowe formacje nie miały łatwego życia. Pod koniec sierpnia jedna z najjaśniejszych gwiazd ciężkiego grania na świecie wystąpi w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w ramach Olsztyńskiej Ofensywy Muzycznej! Zespół powstał z inicjatywy Piotra „Petera” Wiwczarka i Zbigniewa „Wiki” Wróblewskiego. Na początku muzycy grali bardziej klasyczną odmianę heavy metalu, by w kolejnych latach stopniowo ewoluować ku bardziej ekstremalnym odmianom gatunku. Gdy skład grupy ustabilizował się, Vader zagrał w Olsztynie swój pierwszy koncert. Kolejne lata to wiele sukcesów. Szczególny w historii zespołu był rok 1998, kiedy po koncertach w Japonii wydał koncertowy album „Live In Japan”, stając się tym samym pierwszą polską formacją, która nagrała album w Kraju Kwitnącej Wiśni. 2013 rok to dla grupy bardzo pracowity okres. W styczniu i lutym muzycy ruszyli w pierwszą część, a w kwietni i maju w drugą, europejskiej trasy koncertowej „Back To The Black”. Wakacje zaś to koncerty podczas letnich festiwali w całej Polsce. Także w Olsztynie w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, gdzie Peter i spółka zawsze przyjmowani są z wielkim entuzjazmem.
30 sierpnia (piątek)
Amfiteatr im. Czesława Niemena
Zakończenie lata z Radiem Olsztyn – Koncert jubileuszowy grupy Harlem
31 sierpnia (sobota)
Piknik 660 lat – Olsztyn Kocham
31 sierpnia-1 września (sobota-niedziela)
VI Mazurskie Międzynarodowe Zawody Balonowe
1 września (niedziela) godz. 15.00
Scena Staromiejska – Deserek kulturalny
Animacje i zabawy dla dzieci.
1 września (niedziela)
Zatorze
Festyn na Zatorzu
7 września (sobota)
Amfiteatr im. Czesława Niemena, Stare Miasto
Bezpieczny Olsztyn: festyn rodzinny