Wiadomości

Prezydent Olsztyna odebrał nagrodę w konkursie „Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 roku”

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, odebrał wczoraj (27.01) w Warszawie nagrodę dla „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2015 roku”. Nasze miasto wyprzedziło tym samym Warszawę czy Rzeszów.

Konsekwentna „polityka” oświetleniowa jest jednym z ważnych elementów strategii rozwoju i promocji Olsztyna. – podkreślał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odbierając nagrodę – promujemy się hasłem „Olsztyn. O!gród z natury”, a nowoczesne i innowacyjne rozwiązania oświetleniowe przydają miastu klimatu i przytulności.

Olsztyn uzyskał tytuł „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2015 roku” w XVII edycji konkursu o tej samej nazwie organizowanego przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego i Agencję Soma. Zaszczytne miano przypadło nam za oświetlenie ulic zrealizowanych w ramach projektu: „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego” oraz oświetlenie zrealizowane w ramach projektu „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym”.

Komisja konkursowa podkreśliła wysoką jakość zrealizowanych inwestycji oświetleniowych, ich duży zasięg oraz zastosowanie automatyki, która dodatkowo ogranicza zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu niezbędnych parametrów oświetleniowych i komfortu widzenia. W docenionych przez jury projektach zastosowano m. in. zintegrowany system oświetlenia i sterowania ruchem uzależniający wielkość natężenia oświetlenia od strumienia użytkowników drogi, a na wybranych odcinkach system nadążny obniżający dodatkowo strumienie świetlne opraw przy całkowitym braku użytkowników drogi.

Jednym z elementów strategii rozwoju i promocji Olsztyna jest dbałość o estetykę przestrzeni publicznej. Mieści się w tym walka ze „śmieceniem światłem”, na którą również zwraca uwagę UNESCO, które ogłosiło 2015 rok Światowym Rokiem Światła. Aby mieć na tym polu sukcesy, Olsztyn postawił na konsekwentną realizację systemu zarządzania i sterowania oświetleniem, który najefektywniej wykorzystuje energię elektryczną, zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom dróg, ogranicza nadmierne rozświetlanie mroku przy braku użytkowników, a także aktywizuje mieszkańców do korzystania z infrastruktury rekreacyjnej niezależnie od pory doby, dając im dodatkową satysfakcję z uczestnictwa w innowacyjnie zorganizowanym otoczeniu.

W Olsztynie zainstalowano ponad 3 000 latarń LED wyposażonych w sterowniki odpowiedzialne za płynną regulację strumienia świetlnego i uzbrojonych w mikrofalowe czujniki ruchu, które oświetlają miasto w systemie sterowania nadążnego. Około 1 500 latarń powstało przy okazji modernizacji systemu transportu publicznego i budowie linii tramwajowych, zaś około 700 przy okazji realizacji projektu budowy Centrum Rekreacyjnego „Ukiel”. Pozostałe zostały posadowione w zrewitalizowanych Parkach Centralnym i Podzamcze oraz w układzie komunikacyjnym miasta. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie powstające latarnie, jako tzw. „meble miejskie”, są skoordynowane pod względem architektonicznym z otoczeniem, w którym funkcjonują.

Źródło: UM Olsztyna

Komentarz

  1. Super i oby tak dalej i idąc za ciosem może znajdą się fundusze na kilkanaście latarni przy ul. Bartąskiej w Olsztynie. Od Bukowskiego wstawiono kilka latarni, od ul. Złotej również jest kilka latarni i zostało 800 m bez latarni pomiędzy. Panie Prezydencie niech to się wreszcie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*