Wiadomości

Prezydent Olsztyna podpisał deklarację przekazania swoich organów

Tylko co piąty Polak rozmawiał ze swoimi bliskimi o tym by po jego śmierci przekazać swoje narządy osobom potrzebujący. Choć jest to temat trudny, to jednak warto go podjąć.

Pierwszym narządem, jaki udało się przeszczepić była nerka, a dokonali tego profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusza Orłowski. Z tej okazji 26 stycznia obchodzony był Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Rozmowa z rodziną zmarłego pacjenta nigdy nie jest dla nas łatwa – podkreśla Marta Jaworska, regionalny koordynator ds. transplantacji. – ale musimy ją przeprowadzić, bo liczba pacjentów, którzy oczekują na przeszczepy jest ogromna.

I dlatego Ministerstwo Zdrowia zorganizowało kampanię, a do udziału w niej zaprosiło wszystkie samorządy w kraju. „Zgoda na życie” ma upowszechniać wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej i zachęcać Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.

Ja także wypełniłem takie oświadczenie woli. – podkreśla Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna – nikomu z nas nasze narządy nie będą potrzebne po śmierci. A jeśli tylko możemy komuś pomóc, musimy to zrobić.

Największym ośrodkiem transplantacyjnym w naszym regionie jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Niestety na razie placówka ta nie wykonuje tylu operacji, ile mogłaby przeprowadzać, gdyż wciąż za mało jest dawców.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. – podkreśla dr n. med. Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej – Poważne i nieodwracalne uszkodzenia narządów mogą występować od urodzenia, np. w wyniku wad genetycznych, a także na skutek silnego urazu czy wyniszczającej choroby. W wielu przypadkach jedyną skuteczną formą terapii jest przeszczep określonego narządu. O jego potrzebie decyduje lekarz, który zgłasza pacjenta do wyspecjalizowanego ośrodka transplantacyjnego, w którym chory jest poddawany specjalnym badaniom kwalifikującym, a następnie zgłaszany do Krajowej Listy Osób Oczekujących na Przeszczepienie.

Od lutego w Punktach Obsługi Klienta Urzędu Miasta, oraz Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie a także w szpitalach w naszym mieście będzie można pobrać karty oświadczenia woli, które można schować do portfela. Karty te nie mają wprawdzie mocy prawnej, ale dają informację dla rodziny jaka jest nasza wola i promują ideę dawstwa – informuje Urząd Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*