Wiadomości

Idea Cittaslow przekonała kolejne miejscowości z Warmii i Mazur

W miniony weekend (7,8 listopada) w szwedzkim Falköping obradowały władze międzynarodowego stowarzyszenia Cittaslow. Do grona miast dbających o dobrą jakość życia mieszkańców dołączyły trzy kolejne miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego. Od teraz symbolem pomarańczowego ślimaka, znakiem rozpoznawczym ruchu Cittaslow, oficjalnie mogą posługiwać się Lidzbark, Działdowo oraz Orneta.

– To dobrze dopasowana droga rozwoju dla naszych warmińsko-mazurskich miasteczek, które są z reguły mniejsze, spokojniejsze i oddalone od zgiełku dużych aglomeracji – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Cieszę się, że coraz więcej samorządów to dostrzega i podporządkowuje politykę lokalną ideom ruchu miast Cittaslow, bo to założenia wyraźnie ukierunkowane na dobrobyt mieszkańców. Samorząd województwa w nowym regionalnym programie operacyjnym wygospodarował ponad 51 mln euro na rozwój miast zrzeszonych w tej sieci.

Wszystkie trzy miasta pomyślnie przeszły procedurę certyfikacyjną i wstąpiły do polskiej sieci miast Cittaslow. Samorządy musiały m.in. udowodnić, że podejmują działania służące ochronie środowiska, dbają o zabytkową tkankę miejską i planują jej rewitalizację, promują lokalne wyroby i wprowadzają rozwiązania przyjazne mieszkańcom i turystom.

Ideą ruchu jest szerzenie tzw. kultury dobrego życia oraz gościnności, co stanowi alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Zrzeszenie w Cittaslow oznacza także szczególne pielęgnowanie regionalnej kuchni i wytwórczości, rozwijanie kontaktów między miejscowymi producentami, ale również zabieganie o zdobycze nowoczesności wpisujące się w cele ruchu, czyli rozwój sieci internetowych, powstawanie tras rowerowych, likwidowanie barier architektonicznych czy używanie w miastach materiałów budowlanych przyjaznych środowisku.

Do światowej sieci Cittaslow należy obecnie 18 miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto, Barczewo, Pasym, Górowo Iławeckie, Nidzica, Bartoszyce, Lidzbark, Działdowo oraz Orneta. W Polsce sieć liczy 23 miejscowości i jest drugą największą po włoskiej reprezentacją ruchu. Po spotkaniu w Falköping międzynarodowe zrzeszenie miast „dobrej jakości życia” rozrosło się do 207 członków z 30 krajów świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*