Ciekawostki

Całkowite zaćmienie Superksiężyca

Już 27 września 2015 roku na nocnym niebie zagości superksiężyc. Będzie to największy księżyc w pełni tego roku. Natomiast w nocy 28 września dojdzie do jego całkowitego zaćmienia.

Nad ranem 28 września (poniedziałek) będzie można obserwować niecodzienne zjawisko: całkowite zaćmienie Księżyca. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Księżyc będzie w tym czasie w perygeum swej orbity co oznacza, że jego pozorny rozmiar na niebie jest największy.

Zaćmienie księżyca jest zjawiskiem astronomicznym powstającym, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc wejdzie w cień rzucany przez Ziemię. Podczas trwania tego zjawiska Księżyc nabiera charakterystycznej „krwawej barwy”. Do obserwacji nie potrzeba żadnych specjalistycznych instrumentów.

Całkowite zaćmienie księżyca rozpocznie się ok. godz. 4 i będzie trwało 1 godzinę i 12 minut. Następne takie zjawisko będzie można obserwować dopiero w 2033 roku.

Do wspólnego obserwowania tego zjawiska zaprasza Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne.

Wspólne obserwacje w asyście astronoma na tarasie Olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Żołnierskiej 14 odbędą się w dniu 28 września w godzinach od 3:00 do 6:00.

Pokazy tylko przy bezchmurnej pogodzie

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*