Celnicy ostrzegają: Nie daj się wkręcić w automaty
Od 13 kwietnia br. Służba Celna prowadzi w całej Polsce akcję informacyjną skierowaną do właścicieli lokali, w których organizowane są gry na nielegalnych automatach (tzw. „jednorękich bandytach”).
Akcja ma charakter prewencyjny, zanim będą realizowane działania kontrolne. Chcemy przestrzec właścicieli małych lokali przed konsekwencjami czerpania korzyści z urządzania gier na nielegalnych automatach. Przypomnimy, że w rozumieniu Ustawy za urządzającego taką grę może zostać uznany nie tylko właściciel „jednorękiego bandyty” ale też osoba dzierżawiąca takie urządzenie, wynajmująca powierzchnię pod nielegalny automat a nawet obsługująca go – mówi Jacek Kapica, Szef Służby Celnej.
Służba Celna przygotowała listy, przypominające właścicielom lokali o zasadach urządzania i organizowania gier na automatach. Funkcjonariusze roznoszą też ulotki informujące o konsekwencjach wspierania tego typu nielegalnej działalności.
Celnicy przypominają, że urządzanie lub prowadzenie gier na automatach wbrew przepisom Ustawy grozi sankcjami karnymi i administracyjnymi. Właściciel automatów, ale także osoba pozwalająca na ustawienie maszyn do gier w swoim lokalu, podlegają karze grzywny albo karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie.
Ponadto osoba urządzająca gry na automatach a także właściciel lokalu podlegają karze pieniężnej w wysokości 12 tys. złotych od każdego automatu.
W pierwszym kwartale 2015 roku funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na Warmii i Mazurach 421 automatów (w roku 2014 – 940, w roku 2013 – 256)
Wszelkie informacje w tej sprawie można uzyskać pod numerem Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 oraz na stronie internetowej www.stopnielegalnemuhazardowi.pl
Zgodnie z „Ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” od początku 2010 r. urządzanie gier na automatach dozwolone jest wyłącznie w kasynach gry (art. 14 Ustawy) a działalność w zakresie gier na automatach może być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 Ustawy). Wyjątek stanowią urządzenia, działające na podstawie zezwoleń wydanych do końca 2009 r. a umożliwiających legalną eksploatację automatu przez okres 6 lat. Ich liczba systematycznie zmniejsza się. Ostatnie zezwolenie na zgodną z prawem eksploatację „jednorękiego bandyty” poza kasynami gry wygaśnie w połowie grudnia 2015 r.