Wiadomości

„Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” – Podsumowanie pierwszego dnia akcji

Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) wraz ze studentami z całej Polski rozpoczęła w środę dwudniowy finał akcji pod tytułem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”.

Do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku przyłączyli się studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W pierwszy dzień finału, w dwóch punktach rejestracji w Olsztynie zostało zarejestrowanych 187 osób.

W Bibliotece Uniwersyteckiej udało się zapisać 135 osób, a na Wydziale Sztuki 52. Akcję wspierali piłkarze OKS-u Stomil Olsztyn oraz siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn, którzy zachęcali do rejestracji i ratowania życia.

W czwartek 10 kwietnia w godzinach od 11 do 18 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM przy ul. Oczapowskiego i na Wydziale Sztuki przy ul. Szrajbera odbędzie się drugi dzień akcji.

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/454364054697077/

W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Tę okrutną diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety w Polsce jest ciągle zbyt mało.

Projekt „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie” to wielkie i bezinteresowne przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska.

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiajacej ponad 4 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Hiszpanii (2011) oraz Wielkiej Brytanii (luty 2013).

W ciągu 23 lat szansę na życie chorym na raka krwi podarowało ponad 40 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 15 Dawców DKMS.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. W ciągu 5 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 400 tysięcy potencjalnych Dawców.