Jak zostanie zagospodarowany Plac Dunikowskiego?
Plac Dunikowskiego w Olsztynie kojarzony jest przez mieszkańców jedynie z parkingiem oraz bardzo nieestetycznym i źle zagospodarowanym miejscem. Jednak wkrótce to się zmieni! Jutro, 18 października, zostanie rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu. Wyniki konkursu poznamy o godzinie 12.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sali Ślubów.
O miano zwycięzcy rywalizuje 9 prac konkursowych. Celem konkursu jest opracowanie ideowej koncepcji programowej i przestrzennej w zakresie nowego wykreowania Placu Xawerego Dunikowskiego, tak aby uzyskać wysokiej jakości przestrzeń publiczną odpowiadającą zabudowie śródmiejskie. Ponadto wyklucza się dotychczasową funkcję Placu jako parkingu.
Historia placu Xawerego Dunikowskiego sięga 1948 r., kiedy to powstał pomysł wzniesienia Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Olsztynie. Pierwszy projekt monumentu stworzył rzeźbiarz prof. Stanisław Horno-Popławski. Jednak zaprezentowany w 1949 r. w olsztyńskim Zamku model plastyczny „Nike” nie zyskał przychylności władz.
O ponowne opracowanie projektu monumentu poproszono prof. Xawerego Dunikowskiego. Autor chciał, aby pomnik zamykał oś perspektywiczną ul. Kopernika, jednocześnie otwierając widok na dolinę rzeki Łyny, gdzie w planach na przyszłość miał powstać Park Centralny. Plac Dunikowskiego został przekształcony w parking dopiero w 1993 r. W związku z czym usunięto sporą część jego kamiennej nawierzchni, którą zastąpioną kostką polbrukową. Pomnik, który wówczas nazywany jest Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej do rejestru zabytków został wpisany w 1993 r.
Informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.bip.olsztyn.eu
Źródło: UM Olsztyn