Wiadomości

60,41% samochodów w woj. warmińsko-mazurskim ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach

W czasie zakończonej właśnie ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” przebadano ponad 10 tys. samochodów. W dniach od 26 do 30 października 2013 r. na 30 stacjach Statoil przeprowadzono bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrole stanu bieżnika.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” organizowana jest w Polsce od 2005 roku. Tegoroczna edycja przeprowadzona we współpracy ze Statoil Fuel & Retail Polska odbyła się w dniach 26-30 października 2013 roku. Wszyscy kierowcy uczestniczący w akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy, a także mogli bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Cisnienie_pod_kontrola_2013_Mapka

W woj. warmińsko-mazurskim, o prawidłowe napompowanie opon swoich aut dba 39,59 proc. kierowców. Ponadto, w 31,35 proc. spośród przebadanych tam pojazdów odnotowano niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne ciśnienie w oponach, stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Ogólnopolskie wyniki akcji wykazały, że 35,9 proc. pojazdów w kraju miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Najlepszy rezultat został odnotowany na Lubelszczyźnie – 40,19 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły następujące województwa: warmińsko-mazurskie (39,59 proc.), małopolskie (38,44 proc.), kujawsko-pomorskie (37,82 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa lubuskie (jedynie 29,51 proc. aut z prawidłowym ciśnieniem), zachodniopomorskie (29,86 proc.), świętokrzyskie (30,35 proc.) oraz podlaskie (31,47 proc.).

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą, dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno” – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Jak pokazują badania Michelin, utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:

– bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;

– trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;

– ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

 – Od 2005 roku, kiedy Michelin organizuje w Polsce akcję „Ciśnienie pod kontrolą”, świadomość dotycząca ciśnienia w oponach wzrosła wśród kierowców o ponad 21 proc. – mówi Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. – Tegoroczne wyniki są wciąż niepokojące – aż 2/3 przebadanych przez nas aut jeździło na nieprawidłowym ciśnieniu. Mamy jednak nadzieję, że nasza akcja uświadomi większej liczbie polskich kierowców znaczenie prawidłowego ciśnienia w oponach, zarówno dla bezpieczeństwa, jak również ekonomii i ekologii jazdy.

 – Podczas tegorocznej edycji akcji, udało nam się wspólnie z Michelin przebadać ponad 10 tys. samochodów na 30 stacjach Statoil, zlokalizowanych we wszystkich województwach. Liczymy, że poprzez udział w akcji, kierowcy zaczną regularnie kontrolować swoje opony, co w efekcie przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi Krystyna Antoniewicz-Sas ze Statoil Fuel & Retail Polska.

 – Dbanie o stan opon w samochodzie to jeden z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Tym chętniej wspieramy akcję „Ciśnienie pod kontrolą” i zwracamy kierowcom uwagę na poziom zużycia opon. Nasi eksperci przy każdej wizycie w serwisie sprawdzają zarówno poziom ciśnienia, głębokość bieżnika, jak i ogólny stan ogumienia. Takie pomiary i ocena dokonywane są w ramach weryfikacji 11 punktów bezpieczeństwa pojazdu w każdym punkcie serwisowym sieci Euromaster – mówi Krzysztof Sas, prezes sieci specjalistycznych serwisów Euromaster Polska.

Kierowcy powinni sobie zdawać sprawę, że prawidłowa eksploatacja opon nie ogranicza się tylko do ich sezonowej wymiany z letnich na zimowe, i odwrotnie. Jest wiele czynników, które wpływają na spadek ciśnienia w oponach, jak chociażby obniżenie temperatury w okresie zimowym, uszkodzenia wentyla czy też małe przebicia i przecięcia opony. Dlatego regularna kontrola stanu ogumienia powinna stać się nawykiem każdego kierowcy uważa Monika Siarkowska z Oponeo.pl

Partnerem akcji były  Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Akcji patronuje Oponeo.pl.

Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*