Na sygnale

6-latek przyniósł swojej mamie granat przeciwpiechotny – chciał pochwalić się znaleziskiem

Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas znalezienia niewybuchu. Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze interweniowali 5-krotnie na miejscach znalezienia pozostałości z czasów II wojny światowej. Jedna z nich dotyczyła 6-latka, który przyniósł granat przeciwpiechotny typu F-1 swojej mamie.

W ciągu ostatniej doby braniewscy policjanci otrzymali aż 5 zgłoszeń dotyczących znalezionych niewybuchów i niewypałów. Wśród niebezpiecznych znalezisk były m.in. granaty, pociski moździerzowe i pociski artyleryjskie.

Do najbardziej niebezpiecznego incydentu doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Braniewo, gdzie 6-letni chłopiec znalazł w okolicy domu niewybuch. Był to bardzo groźny, w pełni uzbrojony granat przeciwpiechotny typu F-1. Chłopiec chciał pochwalić się znaleziskiem i przyniósł granat swojej mamie, która powiadomiła policję.

Należy pamiętać, że pomimo upływu ponad 70 lat od zakończenia działań wojennych na naszym terenie, w wielu miejscach znajdują się niebezpieczne niewybuchy i niewypały z okresu II wojny światowej.

Niewłaściwe postępowanie z niebezpiecznym znaleziskiem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

Nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu
ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

1)miejsca odnalezienia niewybuchu,

2)znalezionego przedmiotu – opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska

3)danych personalnych osoby zgłaszającej.

Źródło: KWP Olsztyn (ms/in)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*