58% mieszkańców zadowolonych z życia w Regionie Warmii i Mazur. Wyniki Raportu #RegionyNEXERY2021
Jak mieszkańcy oceniają Region Warmii i Mazur pod względem spędzania wolnego czasu, pracy i prowadzenia biznesu, a także nauki oraz korzystania z oferty turystycznej? Badanie, przeprowadzone przez firmę Nexera wspólnie z agencją GfK, pokazało, że aż 58% respondentów z terenu Warmii i Mazur uważa swój Region za atrakcyjny pod względem życia ogólnie. Jednocześnie, niemal 39% młodych osób chce zmienić miejsce zamieszkania w perspektywie najbliższych trzech lat. Za co mieszkańcy najbardziej doceniają Region Warmii i Mazur?
Najlepsze miejsce do spędzania czasu wolnego
Zgodnie z Raportem #RegionyNEXERY2021 Region Warmii i Mazur jest oceniany przez mieszkańców jako niezwykle atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu (64%) oraz pod względem życia ogólnie (58%) i pod tym względem plasuje się najwyżej w porównaniu z pozostałymi badanymi obszarami (Świętokrzyskim, Łódzkim, Kujaw z Pomorzem i Mazowszem). Niewątpliwe walory przyrodnicze oraz czyste środowisko wpływają nie tylko na atrakcyjność turystyczną tych terenów, ale także na wysoką jakość życia mieszkańców. Wprawdzie okres pandemii sprzyjał przenoszeniu się Polaków z dużych miast do mniejszych miejscowości, jednak nadal aż 39% mieszkańców Warmii i Mazur w wieku 25-40 lat planuje wyprowadzkę w ciągu najbliższych trzech lat – jest to największy odsetek osób chętnych do zmiany miejsca zamieszkania na tle pozostałych badanych Regionów.
– Mieszkańcy Warmii i Mazur myślą o przeprowadzce nie ze względu na jakość życia czy pracy, ale w celu zdobycia wyższych zarobków lub rozwijania własnego biznesu. Sprawdziliśmy, czy łatwy dostęp do szerokopasmowego łącza internetowego może sprawić, że młodzi ludzie zmienią decyzję i zdecydują się na pozostanie w swoich rodzinnych miejscowościach. Okazuje się, że ponad połowa mieszkańców i nauczycieli z Regionu Warmii i Mazur uważa, że szybki internet może dać pozytywne impulsy lokalnej gospodarce i społeczności, oraz zachęcić młodych ludzi do spędzania wolnego czasu w rodzinnej, małej miejscowości. Nie zapominajmy, że większość Polaków (53%) zamieszkuje wsie lub małe i średnie miejscowości – te tereny mają obecnie ogromny potencjał, a powszechnie dostępny internet może dać im szansę na jeszcze większy rozwój – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.
Mieszkańcy doceniają bogatą ofertę turystyczną Regionu
Nie jest zaskoczeniem fakt, że także w kategorii turystyki Region Warmii i Mazur uplasował się na pierwszym miejscu wśród terenów objętych badaniem Nexery. Aż 62% mieszkańców pozytywnie ocenia ofertę turystyczną Regionu, który słynie z rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz licznych jezior, a dzięki bardzo dobrej jakości powietrza nazywany jest Zielonymi Płucami Polski. Niestety, okres pandemii i związany z nim lockdown w dużej mierze ograniczył podróże, negatywnie wpływając na branżę turystyczną. Dzięki realizacji licznych inwestycji i akcji internetowych, wiele atrakcji przeniesiono do sieci, a turyści nie tylko z Polski, ale także z całego świata mogli choć częściowo, wirtualnie korzystać z uroków Regionu. Innowacyjnym na skalę kraju rozwiązaniem jest projekt Cyfrowe Mazury, który pozwolił na elektroniczną integrację systemów informacji turystycznej i realizację działań związanych z promocją internetową tej części Polski.
Kluczowe obszary z potencjałem do rozwoju
W porównaniu z wysoko ocenianymi możliwościami spędzenia wolnego czasu oraz ofertą turystyczną w regionie, pozostałe obszary wypadają nieco słabiej – praca w Warmii i Mazurach jest pozytywnie oceniana przez 22% mieszkańców, a kwestia prowadzenia biznesu przez 28% respondentów. Jednak większość ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że dostęp do szybkiego internetu mógłby poprawić atrakcyjność tych kluczowych aspektów życia w małej miejscowości lub na wsi, umożliwiając bezproblemową pracę zdalną oraz otwierając biznes na rozwój.
– Praca zdalna, możliwa dzięki niezawodnemu łączu internetowemu, otworzyła przed pracodawcami i kandydatami zupełnie nowe możliwości. Lokalizacja przestała być barierą – osoby z mniejszych miejscowości mogą aplikować na stanowiska w dużych miastach, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Z kolei szybki internet, pozwalający na wykorzystanie najnowszych rozwiązań informatycznych w firmie, znacznie zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw w coraz bardziej cyfrowym otoczeniu biznesowym. Niewątpliwie dostęp do szerokopasmowego łącza jest dużym impulsem do rozwoju małych miejscowości i terenów wiejskich. Cyfryzacja pozwala uwolnić potencjał tych miejsc, poprawić ich atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną, zatrzymać depopulację terenów wiejskich, co finalnie przekłada się na jakość życia mieszkańców – mówi Paweł Biarda z Nexery.
To trzecia edycja autorskiego badania Nexery, które zostało zrealizowane przez firmę GfK w marcu 2021 r. Jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub dostęp do niego jest ograniczony. Badanie przeprowadzono w czterech grupach docelowych – wśród mieszkańców, nauczycieli, przedsiębiorców i urzędników.
O firmie NEXERA:
Nexera to pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia.
Na bazie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), Nexera buduje sieć światłowodową w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski. Program ma na celu likwidację tych miejsc w kraju, które nie mają dostępu do bardzo szybkiego Internetu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu obywateli Unii Europejskiej. Docelowo w zasięgu najnowocześniejszej sieci światłowodowej znajdzie się ponad 1 mln gospodarstw domowych oraz prawie 3 tys. szkół i jednostek edukacyjnych, które zostaną objęte siecią Nexery, poprzez dofinansowanie w ramach POPC oraz w ramach realizacji projektów własnych.
Nexera w 2019 roku zainicjowała autorski raport #RegionyNEXERY2019, będący wynikiem badania przeprowadzonego wspólnie z agencją GfK. Raport jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, w których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub w których dostęp ten jest ograniczony. Badanie i raport są realizowane cyklicznie. Najnowszy dokument jest do pobrania pod linkiem: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery
Firma Nexera jest laureatem wielu nagród. Zdobyła tytuł „Innowatora Roku” w konkursie Złotych Anten, organizowanym w ramach 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury. Otrzymała też nagrodę za Najlepsze Wdrożenie Usługi Chmurowej w konkursie Best in Cloud 2019, którego organizatorem jest redakcja Computerworld Polska. Nexera wygrała w międzynarodowym konkursie Global Carrier Awards 2020 w kategorii najlepsze wdrożenie BSS/OSS, dołączając tym samym do grona najbardziej cenionych firm telekomunikacyjnych na świecie, które z pasją zmieniają branżę telekomunikacyjną. W 2021 r. Nexera otrzymała prestiżowe Godło Teraz Polska oraz tytuł Dream Employer 2021.