2 lutego 2015 roku ruszy kwalifikacja wojskowa. Przed komisją lekarską stanie ok. 270 tys. osób
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ws. przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2015 roku. Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa będzie prowadzona od 2 lutego do 30 kwietnia i obejmie około 270 tysięcy osób.
Kwalifikacja wojskowa obejmie m.in:
– mężczyzn urodzonych w 1996 roku,
– mężczyzn urodzonych w latach 1991-95, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
– kobiety urodzone w latach 1991-96, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków,
– osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.