100 tys. zł na zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Miasto Olsztyn otrzyma 100 tys. złotych dofinansowania z programu „Razem Bezpieczniej”. Pieniądze zostaną wykorzystane na zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Najważniejszym celem rządowego programu jest wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. W tym roku dofinansowane zostały 34 projekty dotyczące modernizacji przejść dla pieszych. Wśród nich jest także ten przygotowany przez stolicę Warmii i Mazur.

– To dla nas doskonałe wieści – przyznaje zastępca prezydent Olsztyna, Ryszard Kuć. – Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. W tym przypadku inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa niechronionych, najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego.

Działania, jakie realizować będzie Olsztyn, to doświetlenie sześciu przejść oraz kampania edukacyjna skierowana do uczniów. Zmodernizowane zostaną przejścia w ciągu al. Wojska Polskiego (w pobliżu ul. Oficerskiej, przy szpitalu psychiatrycznym i dwa przy Poliklinice) oraz w ciągu al. Sybiraków (przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy ul. Rataja). Natomiast w warsztatach z zakresu zasad ruchu drogowego weźmie udział 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5.

– Nowe, LED-owe lampy zostaną zainstalowane w części na istniejących słupach, w części ustawione zostaną zupełnie nowe konstrukcje – informuje Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Paweł Micek. – Zastosowane zostaną czujniki ruchu. Oświetlenie będzie redukowane do 30 proc. wartości, gdy na danym odcinku drogi nie występuje ruch. W przypadku zadziałania czujnika, nastąpi podniesienie natężenia oświetlenia do wartości zgodnej z normą.

Celem warsztatów będzie natomiast przypominanie, uświadamianie i kształtowanie w świadomości dzieci potrzeby zwiększonej uwagi choćby przy przechodzeniu przez jezdnię. Podczas warsztatów zostanie także zaprezentowane, jak widoczny jest pieszy po zmroku, gdy jest wyposażony w elementy odblaskowe, jak i bez takiego wyposażenia.

– Ze statystyk wynika, że Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najbardziej niebezpiecznych państw Unii Europejskiej pod względem poziomu zagrożenia pieszych w ruchu drogowym – przyznaje dyrektor Wydziały Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. – Systematycznie wzrasta udział wypadków z pieszymi w warunkach ograniczonej widoczności. Stąd tak istotne są zarówno inwestycje w infrastrukturę, jak i działania edukacyjne.

Z danych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu wynika, że na ulicach Olsztyna w latach 2008-2017 w wyniku 2282 wypadków zginęło 59 osób, a kilkaset zostało ciężko rannych. Główną przyczyną nadal jest niedostosowanie szybkości kierujących do warunków ruchu, jednak szanse pieszych na drogach pogarsza także niedostateczna widoczność.

Koszt projektu „Bezpieczne przejścia dla pieszych” szacowany jest na niemal 143 tys. złotych, z czego 100 tys. – maksymalna możliwa kwota – to dofinansowanie z programu „Razem bezpieczniej. Zadanie ma być realizowane między lipcem a końcem listopada.

Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zakładanie ogrodów Warszawa

Kompleksowe Zakładanie Ogrodów w Warszawie: Tworzenie Przestrzeni Pięknych