Zobacz koncepcję zagospodarowania tzw. „Górki Jasia” i wyraź swoją opinię

- Kategoria: Wiadomości
3

10 lutego 2015 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych przy ulicy Paderewskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zagospodarowania terenu tzw. „Górki Jasia”. Urząd Miasta zaprezentował mieszkańcom proponowaną koncepcję i zachęca do wyrażania swojej opinii.

Celem spotkania było zapoznanie mieszkańców z koncepcją zagospodarowania terenu tzw. Górki Jasia i udostępnienie jej mieszkańcom do wypoczynku i całorocznej rekreacji przy minimalnej ingerencji w istniejący układ przestrzenny i maksymalnym zachowaniu walorów przyrodniczych.

Stan istniejący
Teren objęty opracowaniem położony jest w zagłębieniu terenu, tworząc znakomite miejsce do rekreacji i amatorskiego uprawiania sportów. Od strony zachodniej występuje zbiornik wodny, zarośnięty trzciną i krzewami wierzby. Przy rogu ulic Jagiellońskiej i Poprzecznej znajduje się niewielkie wypłaszczenie terenu, spadające następnie stromą skarpą w kierunku zbiornika wodnego.

Od strony północnej terenu występuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z ogródkami oraz 2 bloki mieszkalne ul. Jagiellońskiej. Strona południowo- wschodnia to bloki z garażami. Od południa teren okala ulica Poprzeczna wraz ze stacją redukcyjną gazu i nasadzeniami młodych drzew.

Od północy biegnie zjazd techniczny na teren zieleńca. Skarpy okalające dolinkę porośnięte są zielenią wysoką, z dużym udziałem drzew owocowych. Od strony ul. Poprzecznej występują kępy klonów, lipy, wierzby oraz kilka wykrotów. Zwyczajowa dróżka biegnie od zjazdu technicznego do ul. Poprzecznej oraz w kierunku wschodnim, do bloków mieszkalnych. W rejonie zbiornika wodnego dominują krzewy wierzby.

Koncepcja programowa zagospodarowania terenu

Proponowana koncepcja zagospodarowania terenu oparta jest na zachowaniu istniejącej zieleni oraz wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu i ścieżek pieszych zwyczajowo wykorzystywanych przez okolicznych mieszkańców.
Zachowane zostają: ścieżka północ – południe, od drogi technicznej do ul. Poprzecznej oraz istniejąca ścieżka w kierunku wschodnim.

Naturalne wzniesienie w stronę wschodnią wykorzystane zostanie do stworzenia trasy saneczkowej. Na skarpach po obu stronach trasy saneczkowej, montaż platform drewnianych, służących jako miejsca do opalania oraz punkty widokowe.

Proponowane elementy zagospodarowania terenu:

1. Plac zabaw z wyposażeniem, toaletą terenową, otoczony zielenią.
2. Skatepark z widownią, usytuowaną na skarpie.
3. Widownia – ławki od strony południowej skateparku.
4. Siłownia na powietrzu do ćwiczeń- wyposażenie wg możliwości terenowych.
5. Plac wypoczynku biernego nad wodą, powstały po wycięciu fragmentu trzcin. Oczyszczenie brzegu otworzy widok na wodę. Tablica informacyjna dotycząca żyjących gatunków zwierząt.
6. Naturalna altana wśród krzewów wierzby. Wewnątrz krzewów utworzyła się ciekawa przestrzeń z krzewami nad głową w formie altany. Można wykorzystać ten naturalny układ do utworzenia zacisznego kąta z ławeczkami, może stolikiem. Od strony zbiornika wodnego niezbędne będzie wygrodzenie ze względu na bezpieczeństwo dzieci.
7. Teren od wschodu w kierunku zbiornika to teren sportów zimowych, do utrzymania w tym charakterze jako teren saneczkowy. Platformy widokowe, miejsca do opalania na deskach.

KONCEPCJA – PLIK PDF

Uwagi oraz pomysły dotyczące zagospodarowania tego można przesyłać na adres: rm@olsztyn.eu 

Źródło: UM Olsztyn

Facebook Comments

3 Komentarze

  1. Naturalny widok tego miejsca zachwyca nie trzeba żadnych zmian dziękuje artykuł 2/10

  2. Jestem na nie to idealne miejsce dla terenowej jazdy na rowerze w lato oraz świetna zabawa w zimę na sankach

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zakładanie ogrodów Warszawa

Kompleksowe Zakładanie Ogrodów w Warszawie: Tworzenie Przestrzeni Pięknych