Polecane artykuły

Zmniejsz rachunki za ogrzewanie w Olsztynie

Ogrzewanie domu jest kluczowe do zapewnienia komfortu mieszkańców, ale i długiej żywotności samego budynku. Jeśli jest nieefektywne, np. z powodu ciepła uciekającego przez mury czy dach, koszt ogrzewania potrafi być naprawdę imponujący – niejednokrotnie z powodu bardzo wysokich rachunków, właściciele podejmują decyzję o sprzedaży domu, zamiast zadziałać u źródła – polepszyć izolację budynku i zainteresować się systemem oszczędnego gospodarowania energią.

Termoizolacja a rachunki za ogrzewanie

Jak działa termoizolacja możemy przekonać się na bardzo uproszczonym przykładzie. Wyobraźmy sobie pojemnik z gorącym jedzeniem zamkniętym w środku. Jeśli zostawimy naczynie same sobie, po jakimś czasie ciepło rozproszy się. Tę ucieczkę ciepła nazywa się przenikalnością. Jeśli owiniemy naczynie ręcznikiem i kocem, ciepło pozostaje wewnątrz dłużej. Dlaczego zaś termoizolacja wpływa na rachunki za ogrzewanie? Termoizolacja ma za zadanie ograniczać uciekanie ciepła z budynku. Jeśli jest niedostateczna, to pomimo dołożenia wszelkich starań, aby w domu było ciepło, jest ono tracone w niekontrolowany sposób, przez ściany, dach, okna czy drzwi, a wysiłki ogrzania domu idą na marne. Przenikalność ciepła jest wysoka, co oznacza – z punktu widzenia budowlanego – że duża jego ilość przepływa przez jednostkową powierzchnię jednego metra kwadratowego ściany, jeśli po dwóch jej stronach panuje różnica temperatury 1 Kelwin [1]. Efekt jest taki, że grzejniki pracują z pełną mocą, by ogrzać dom, a rachunki za ogrzewanie rosną. Gdyby izolacja była prawidłowa, nie potrzeba by było aż tyle energii na ogrzanie budynku, bo pozostawałoby ono wewnątrz, przez co mniej zapłacilibyśmy za ogrzewanie.

Dobra izolacja ścian to podstawa

Zacznijmy od dobrej izolacji ścian zewnętrznych. Nie wolno pominąć tego etapu podczas budowy domu. Jakie materiały są najlepsze? Nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału zbudowane są same ściany, ponieważ różną przepuszczalność będą miały poszczególne materiały budowlane. Najpopularniejszym jednak wyborem termoizolacyjnym ścian zewnętrznych jest styropian fasadowy – dobrze izoluje, a przy tym jest stosunkowo tani. Płyty styropianowe przyklejane są do odpowiednio przygotowanego, suchego i czystego podłoża nośnego. Dobrze sprawdzi się też wełna mineralna. Zatrzymuje ciepło, a dodatkowo, dzięki swoim właściwościom tłumienia fal akustycznych, wygłusza dźwięki z zewnątrz. Wełna mineralna jest paroprzepuszczalna, posiada wysoki współczynnik przenikania wilgoci. Może to skutkować tym, że w domu ocieplonym taką wełną będzie następować samoregulacja poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Prawidłowa termoizolacja ścian zewnętrznych potrafi zaoszczędzić ponad 30% utraty ciepła.

Utrata ciepła przez dach

Szacuje się, że nawet do 20% ucieczki ciepła z budynku ma miejsce z powodu nieprawidłowej termoizolacji dachu. Do jego ocieplenia nadają się podobne materiały, jak w przypadku ścian, jednak często wybór pada na wełnę mineralną, a to z powodu jej ogromnej plastyczności i elastyczności. Cechy te idealnie sprawdzają się do wypełniania wolnych przestrzeni, które są między poszczególnymi krokwiami. Podobnie działa tzw. pianka poliuretanowa, mogąca dotrzeć w każdą szczelinę, eliminując przy tym konieczność przycinania i dopasowywania materiału izolacyjnego, tak jak to miałoby miejsce w przypadku bloków styropianowych.

System oszczędnego gospodarowania energią

Jeśli mowa o oszczędzaniu, warto rozważyć takie rozwiązanie, które odbije się pozytywnie na rachunkach za prąd, jak i to, które skutkuje zmniejszeniem eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii. Konwencjonalne źródła energii nie dość, że są drogie, to nie wpływają korzystnie na środowisko naturalne.

Coraz częściej więc mówi się o takich systemach ogrzewania, które korzystają z odnawialnych i naturalnych źródeł, jak powietrze, woda czy ziemia. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest pompa ciepła Olsztyn. W perspektywie czasu, korzystanie z pompy przekłada się na nawet cztery razy niższe rachunki za ogrzewanie, niż w przypadku systemu wykorzystującego paliwa kopalniane. Jednocześnie jest bardzo ekologiczne. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Olsztyna i okolic, o którym mówi się, że jest “zielonymi płucami Polski”, brak emisji dymu, popiołu i innych zanieczyszczeń podczas ogrzewania domu jest niewątpliwym plusem.

O dobrą izolację domu warto zadbać jeszcze na etapie jego budowania. Fachowo wykonana zabezpieczy dom przed utratą ciepła, a rachunki za ogrzewanie nie przyprawią o zawrót głowy. W dłuższej perspektywie warto rozważyć energooszczędne systemy ogrzewania, które posiadają też aspekt proekologiczny.

[1] U=W/(m2K) – wzór na współczynnik przenikania ciepła

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*