Zmiany w obostrzeniach. Rząd wprowadza „pakiet alertowy”

- Kategoria: Wiadomości
0

W związku z kolejnymi przypadkami nowego wariantu koronawirusa Omikron w Europie, po dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w obostrzeniach. Nowe restrykcje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii COVID19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny.  W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią. W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowaliśmy pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe restrykcje obowiązujące od 1 do 17 grudnia.

  • Zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, czyli kraje, które zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie, jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny.
  • Zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Kwarantanna zostanie wydłużona z 10 do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR. Osoby, które są w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.
  • Zmiana limitów osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach.
  • Dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmieni się na 50 proc.(zmiana dotyczą gastronomi, hoteli, kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki.
  • Zmieniony zostanie limit osób biorących udział w zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób (wesela, komunie i dyskoteki).
  • Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób. Teraz będzie to 250 osób.
  • Obostrzenia obejmą również siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard. Do tej pory w takich obiektach, obowiązywał limit 1 osoby na 10 m2, od 1 grudnia będzie to 1 osoba na 15 m2.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Rząd walczy z V falą pandemii. Nowe zasady kwarantanny i darmowe testy w aptekach

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez